Bota

“Do të fluturoj sërish”: Frika nga talibanët ndërpret ëndrrën e pilotes së parë afgane

Mohadese Mirzaee, 23-vjeçare, u bë pilotja e parë e një avioni pasagjerësh në Afganistan, më pak se një vit para se talibanët të rimerrnin pushtetin në vend.

Karriera e saj u ndërpre shpejt, teksa ajo iku nga vendi, për shkak të frikës nga regjimi i ri.

Mirzaee, e cila tani jeton në Bullgari, shpreson se një ditë do të kthehet në atdheun e saj, dhe do të vazhdojë ndjekjen e ëndrrave të saj.

Shfaq më shumë
//usounoul.com/4/3473483