Zelensky kritikon Modin për takimin me Putinin

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, kritikoi vizitën e homologut të tij indian në Moskë si një “zhgënjim të madh dhe një goditje shkatërruese për përpjekjet për paqe”, në të njëjtën ditë kur një raketë ruse u përplas në një spital për fëmijë në Kiev.

Kryeministri indian Narendra Modi u takua me Presidentin rus Vladimir Putin në rezidencën e tij në Novo-Ogaryovo jashtë Moskës të hënën, derisa raketat ruse ranë mbi qytetet ukrainase në një sulm në orën e pikut të mëngjesit që u vranë të paktën 39 njerëz.

Udhëtimi dyditor i Modit shënon vizitën e tij të parë në Rusi që kur Putin filloi pushtimin e tij në shkallë të plotë të Ukrainës gati dy vjet e gjysmë më parë.

“Është një zhgënjim i madh dhe një goditje shkatërruese për përpjekjet për paqe të shohësh liderin e demokracisë më të madhe në botë të përqafojë kriminelin më të përgjakshëm në botë në Moskë në një ditë të tillë”, tha Zelensky në një postim në X.

Modi vlerësoi marrëdhëniet midis dy vendeve. Modi njoftoi gjithashtu hapjen e dy konsullatave të reja në qytetet ruse të Yekaterinburg dhe Kazan për të “lehtësuar udhëtimin dhe biznesin”. Në anën tjetër, bombardimi në shkallë të gjerë gjatë ditës goditi kryeqytetin Kiev, dhe qytete duke përfshirë Dnipro, Kryvyi Rih, Slovyansk dhe Kramatorsk, disa prej të cilave janë zona shumë të populluara larg vijave të frontit. India, një ekonomi kyçe globale, ka lidhje të ngushta si me Rusinë ashtu edhe me SHBA-në.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller, i kërkoi Modit të theksojë integritetin territorial të Ukrainës gjatë bisedimeve të tij në Moskë.

Miller tha gjithashtu se SHBA kishte ngritur shqetësime me Indinë në lidhje me marrëdhëniet e saj me Rusinë.

Për 20 vitet e fundit, Perëndimi, veçanërisht ShBA, ka kultivuar lidhje më të ngushta me Indinë në atë që shumë e shohin si një mburojë kundër kërcënimit të paraqitur nga një Kinë gjithnjë e më e sigurt.

India gjithashtu u bë anëtare e Quad – një forum strategjik me ShBA, Australinë dhe Japoninë – i cili shihet si një grupim që synon të kundërshtojë ndikimin kinez në Azi Paqësor.

Por përballë armiqësisë në rritje perëndimore, presidenti Putin ka zhvilluar lidhje më të ngushta strategjike dhe ekonomike me Pekinin. Zhvillimi nuk ka kaluar pa u vënë re në Indi, rivalin prej kohësh të Kinës.

Go to TOP