Vuçiq: Rashiq dhe Jeremiq kanë bërë gjithçka që Kosova të fitojë një ulëse në OKB

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq dhe kryetari i Partisë Popullore, Vuka Jeremiq, kanë bërë gjithçka për të siguruar një vend për Kosovën në OKB.

Rashiq dhe Jeremiq janë ekspertë për këtë, ata bënë gjithçka për të siguruar një vend për Kosovën në OKB. Jeremiq është njeriu që ua ka dhënë pyetjen për GJND. Rashiq tashmë e ka njohur Kosovën e pavarur. Fatkeqësisht për të, unë nuk jam në anën e tij dhe kurrë nuk do të jem në anën e atyre që do ta shkatërronin Serbinë”, ka thënë Vuçiq, duke komentuar deklaratat e Jeremiqit dhe Rashiqit se Serbia de facto e ka njohur Kosovën.

Presidenti i Serbisë shtoi se do të respektojë heshtjen zgjedhore dhe se nuk do t’i përgjigjet Milo Gjukanoviqit derisa të përfundojë procesi zgjedhor.

“Kam shumë për t’iu përgjigjur, por duhet të presim deri të hënën, kur të mbarojnë zgjedhjet në Mal të Zi”, tha Vuçiq.

Go to TOP