Ushtria ruse rrëzoi helikopterin e saj pranë Anapa

Sistemi rus i mbrojtjes ajrore rrëzoi një helikopter Ka-29 të Forcave Ajrore Ruse mbi Anapa. Kjo u raportua pothuajse njëkohësisht nga parashutisti rus dhe blogeri Z Yegor Guzenko (“Trembëdhjetë”), si dhe kanali telegram pro-luftës “Informator”. 

“Ka-29 po kërkonte për BECs [anijet pa ekuipazh], një nga Pantsir-at tanë goditi një helikopter (sipas versionit paraprak, për shkak të një mosfunksionimi të sistemit mik-apo-armik),” shkroi Guzenko.

I njëjti version u parashtrua nga autorët e “Informatorit”, por ata pranuan se helikopteri mund të kishte rrëzuar një varkë pa pilot “në versionin e mbrojtjes ajrore”.

Si rezultat i incidentit, i gjithë ekuipazhi i Ka-29 – katër persona – u vra. Postë varrimi në kujtim të të vdekurve postuar nga kapiteni i Forcave Ajrore Ruse Ilya Tumanov (Fighterbomber). Sipas tij, helikopteri u rrëzua nga mbrojtja ajrore ruse, por kjo ndodhi për shkak të taktikave të reja të Forcave të Armatosura të Ukrainës (AFU), duke lëshuar dronë në objektiva në territorin rus.

“Për të luftuar BEC-të [anijet pa pilot], ne duhet të përzihemi me helikopterë. Për të luftuar qindra UAV, ju duhet të shkatërroni objektivat ajrore. Dhe një gjë nuk shkon mirë me tjetrën. Kjo taktikë ishte e pritshme”, shpjegoi Tumanov. Ai gjithashtu kritikoi sistemin “mik apo armik” të mbrojtjes ajrore ruse.

Ka-29 është një helikopter transporti dhe luftarak sovjetik i zhvilluar në vitet 1970. Në mesin e viteve 2010, Rusia i modernizoi këto makina dhe i përdor ato në luftën kundër Ukrainës.

Natën e 21 qershorit, Forcat e Armatosura të Ukrainës kryen një nga sulmet më të mëdha në Rusinë jugore dhe Krimenë. Sipas  Ministrisë ruse të Mbrojtjes, forcat ukrainase lëshuan 114 dronë dhe gjashtë anije pa pilot në objektiva në Rusi . Të gjithë ata, sipas departamentit ushtarak rus, u kapën ose u shkatërruan.

Nga ana tjetër, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës njoftoi “sulme të suksesshme” në katër rafineritë ruse të naftës – Afipsky, Ilsky, Krasnodar dhe Astrakhan, si dhe në një stacion radar dhe qendra të inteligjencës elektronike në rajonin Bryansk dhe Krime. Përveç kësaj, departamenti raportoi sulme në vendet e ruajtjes dhe përgatitjes për përdorimin e dronëve Shahed-136/Geran-2 në Territorin Krasnodar. /Kosova.info/

Go to TOP