KosovaTop Lajmi

Tomë Gashi: Prokuroria të tregojë të vërtetën pa manipulime për ekspertizën zvicerane në rastin e Deharit

Avokati Tomë Gashi , ka reaguar lidhje me raportimin e Prokurorisë Speciale të Kosovës lidhur me ekspertizën zvicerane në lidhje me rastin e Astrit Deharit.

Gashi tha se Prokuroria Speciale duhet të tregojë të vërtetën, pa manipulime.

Ai theksoi se kjo ekspertizë nga prokuroria është pranuar 12 ditë më parë, por që në komunikatë kanë lëshuar komente të veta, para se të dërgojë kopje të ekspertizës shtesë nga Instituti i Zvicrës, fillimisht familjes së Astrit Deharit, si dhe Gashit si përfaqësues ligjor.

Sipas Gashit, Prokuroria e ka më të rëndësishme që të jap prononcime krejtësisht të panevojshme për arsye që vetëm ata i dinë.

Postimi i plotë:

Prokuroria Specile duhet te tregoj te verteten – pa manipulime!

Prokuroria Speciale e Republikes se Kosoves ekspertizen e kane marre para 12 diteve.

Qellimisht apo rastesisht ben hapa te gabueshme ne rasin e hetimit te vrasjes se Astrit Deharit, ajo ka publikuar nje komunikate per media me komente te veta para se te ju dergoj kopje te ekspertizes shtese te Institutit Zviceran fillimisht familjes se Astrit Deharit si dhe mua si perfaqesues ligjore i familjes Dehari.

Prokuroria per te mos e manipuluar opinionin do te duhet fillimisht te tregoj se a kane marre gjurme te ADN- se nga te burgosurit qe kane qene ne Qendren e Paraburgimit ne Prizren me 05.11.2016, a kane marre gjurme te ADN- se i gjithe stafi i Qendres se Paraburgimit ne Prizren, a kan mare gjurme te ADN-se nga ana e gardianeve dhe policeve te cilet Astrit Deharin e kan nxjerre te gjalle – me shenja jete e nga Qendra e Paraburgimig ne Prizen dhe te vdekur – pa shenja jete e kane derguar ne spitalin rajonal te Prizrenit.

Prokuroria Speciale duket qe e ka me te rendesishme qe te jep prononcime krejtesisht te panevojshme per arsyje qe vetem ata i dine dhe eshte duke tentuar qe ta luaj rrolin e nje prokurorit te mehershem i cili tenoj ta mbyll rastin me pak se dy jave pas vrasjes se Astrit Deharit.

Rasti i vrasjes se Astrit Deharit nuk do te duhet te keqperdorej nga askush dhe me se paku nga Prokuroria Speciale duke e shendruar ne beteje per opinion ne vend qe te nxerin Aktvendim per zhbullim te hetimeve ne drentkm te te gjetura shkencore qe japin vetem nje konkludim qe astrit dehari eshte vrare.

Ligji thot qe palet jane te baravarta por duket qe prokuroria kete qellimisht apo rastesisht nuk e aplikon.

#drejtesiperAstritin.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort