Tifozët anglezë kërkojnë ndryshime në formacion për finalen e Euro 2024 kundër Spanjës

Pas fitores dramatike të Anglisë kundër Holandës me rezultatin 2-1 në gjysmëfinalen e Euro 2024, tifozët angleze po kërkojnë që tre lojtarë të fillojnë si titullarë në finalen e madhe kundër Spanjës të dielën mbrëma.

Ollie Watkins shkëlqeu në ndeshjen e tij të dytë në Euro 2024 duke shënuar një gol të mahnitshëm nga një kënd i vështirë, duke mposhtur portierin Bart Verbruggen. Watkins, i cili erdhi nga stoli, shfrytëzoi maksimalisht mundësinë e tij në Dortmund, duke i siguruar fitoren Anglisë.

Anglia ra fillimisht në disavantazh pas një goditjeje nga distanca e Xavi Simons, por një penallti e shënuar nga Harry Kane në minutën e 18-të rivendosi barazinë. Tre Luanët dominuan pjesën e parë, por duhej të përballonin presionin e Holandës në pjesën e dytë dhe të godisnin në momentet vendimtare.

Phil Foden dhe Kobbie Mainoo ishin të jashtëzakonshëm gjatë gjithë ndeshjes, ndërsa momenti i Watkins do të mbetet në historinë e futbollit anglez, pavarësisht rezultatit të finales. Tifozët tani kërkojnë që Watkins, së bashku me zëvendësuesit Cole Palmer dhe Luke Shaw, të fillojnë si titullarë në finalen kundër Spanjës.

Komentet e tifozëve janë të zjarrta: “Nuk më intereson kush shkon në stol, Cole Palmer duhet të fillojë finalen e Euro 2024,” dhe “Kjo është arsyeja pse Cole Palmer e meritoi vendin e tij në Euro dhe pse ai duhet të fillojë finalen.” Ndërkohë, përkrahësit e Watkins thonë: “Ollie Watkins është ajo që çdo tifoz anglez ka thirrur për të gjithë turneun. Dhe ai thjesht duhet të fillojë finalen,” dhe “Starto me Watkins në finale, kam parë mjaftueshëm.”

Një tifoz tjetër shprehu mbështetje për mbrojtësin e Unitedit, Luke Shaw: “Shaw do të duhet të fillojë finalen. E di që ai nuk është 100 për qind, por është basti i tyre më i mirë.” Ndërsa një tifoz tjetër shkroi: “Ne kemi nevojë të fillojmë me Watkins dhe Shaw në finale. Krijuesit e diferencës të uritur për shansin e tyre meritojnë të shpërblehen për ndërrimet e tyre.”

Të dielën mbrëma, Anglia do të ketë një sfidë të madhe përballë Spanjës në finalen e Euro 2024, dhe tifozët presin me padurim vendimet e trajnerit për formacionin e fundit.

Go to TOP