Tërmeti në Japoni, rritet numri i të vdekurve

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues i Vitit të Ri në Japoni është rritur në më shumë se 160, thonë autoritetet.

Përpjekjet po vazhdojnë për të gjetur më shumë se 100 persona që mbeten të zhdukur një javë më vonë.

Por moti i ligë po pengon ekipet e shpëtimit – me shi dhe borë të dendur që shkaktojnë paralajmërime për rrëshqitje dheu dhe shembje ndërtesash.

Tërmeti me magnitudë 7.6 goditi gadishullin e largët të Notos – duke rrëzuar ndërtesa dhe duke shkaktuar një zjarr të madh.

Shumica e vdekjeve kanë ndodhur në qytetet e goditura rëndë, Wajima dhe Suzu.

Ndërkohë, numri i personave të zhdukur ka rënë nga 195 në pak më shumë se 100.

Ministria e Mbrojtjes tha në një deklaratë të dielën se kishte dërguar rreth 6,000 trupa për të ndihmuar me misionin e ndihmës.

Ata shtuan se besojnë se ka ende njerëz të gjallë që kanë nevojë për shpëtim dhe u zotuan të vazhdojnë operacionet e tyre për shpëtimin e jetës, pavarësisht përfundimit të një dritareje kritike 72 orëshe për të gjetur të mbijetuarit.

Japonia është një nga vendet më aktive sizmike në botë dhe aktiviteti është rritur rreth Notos që nga fundi i vitit 2020.

Më shumë se 500 tërmete të vogla dhe të mesme kanë ndodhur  atje gjatë tre viteve të fundit.

Go to TOP