Tedesco publikon listën e Belgjikës, mungojnë Batshuayi e Courtois

Trajneri i Kombëtares së Belgjikës, Domenico Tedesco, ka publikuar të martën listën zyrtare të lojtarëve që do të përfaqësojnë vendin në Kampionatin Evropian 2024.

Lista përmban disa risi, ndër të cilat spikasin Zeno Debast, Johan Bakayoko dhe Arthur Vermeeren.

Debast, Bakayoko dhe Vermeeren janë përfshirë për herë të parë në një turne të madh ndërkombëtar. 

Megjithatë, lista ka edhe mungesa të rëndësishme që kanë tërhequr vëmendjen e tifozëve dhe analistëve. Michy Batshuayi dhe Thibaut Courtois nuk do të jenë pjesë e ekipit për këtë kampionat. 

Portierë: Koen Casteels (Wolfsburg), Thomas Kaminski (Luton Town), Matz Sels (Nottingham Forest)

Mbrojtës: Timothy Castagne (Fulham), Zeno Debast (Anderlecht), Maxim De Cuyper (Club Brugge), Wout Faes (Leicester City), Thomas Meunier (Trabzonspor), Arthur Theate (Rennes), Jan Vertonghen (Anderlecht)

Mesfushorë: Kevin De Bruyne (Manchester City), Orel Mangala (Lyon), Amadou Onana (Everton), Youri Tielemans (Aston Villa), Arthur Vermeeren (Atletico Madrid), Aster Vranckx (Wolfsburg), Axel Witsel (Atletico Madrid)

Sulmues: Johan Bakayoko (PSV Eindhoven), Yannick Carrasco (Al Shabab), Charles De Ketelaere (Atalanta), Jeremy Doku (Manchester City), Romelu Lukaku (Roma), Dodi Lukebakio (Sevilla), Lois Openda (RB Leipzig), Leandro Trossard (Arsenal)

Go to TOP