Të paktën 12 të vdekur nga stuhitë e forta që goditën ShBA-në Qendrore

Stuhi të fuqishme përshkuan të premten qendrën e ShBA-së, lënë të vdekur të paktën 12 njerëz dhe duke zhvilluar tornado në gjashtë shtete.

Madhësia, shpejtësia dhe numri i saktë i tornadove që goditën ShBA-në Qendrore nuk do të jenë të qarta derisa të mblidhen raportet në terren nga i gjithë rajoni. Shërbimi Kombëtar i Motit tha se pritet të ketë konfirmime të shumta për tornado ndërsa sondazhet janë përfunduar.

Stuhitë e fuqishme kanë përfunduar për rajonet e prekura, por erërat e forta po godasin pjesën më të madhe të vendit, duke përfshirë perëndimin dhe verilindjen, tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Të paktën pesë persona u vranë në Arkansas, sipas zyrtarëve shtetërorë dhe të qytetit. Një person vdiq pasi një tornado supercell marshoi në North Little Rock dhe më pas u zhvendos në Little Rock, Ark. Të paktën katër persona u vranë në Wynne, Ark., kur një tornado i shkaktuar nga e njëjta supercelulë, goditi atë qytet, tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Dhjetëra të tjerë u plagosën në të gjithë shtetin, disa prej tyre në gjendje kritike, thanë zyrtarët e Arkansas.

Një person u vra në Belvidere, kur çatia e një teatri u shemb nga tornado, tha meteorologu i Shërbimit Kombëtar të Motit, Ashton Robinson Cook. Të paktën dy duzina njerëz u plagosën nga shembja, tha ai.

Tre persona u vranë gjatë një stuhie në Robinson, tha ai. E njëjta stuhi u zhvendos në Indiana, duke shkaktuar dy viktima pranë qytetit Sullivan, sipas raporteve të shërbimit të motit.

Në Alabama, zyrtarët raportuan një vdekje nga stuhia dhe lëndime të shumta në Madison County, tha Cook.

Go to TOP