SHËNDETËSIA

Suplementi i ankthit që mund të shkaktojë dëme të mëdha të mëlçisë, sipas ekspertit

Megjithëse disa ilaçe zakonisht merren për problemin e shëndetit mendor, disa njerëz kërkojnë mënyra të tjera për të lehtësuar simptomat.

Dhe ka një shtesë të lidhur me ankthin që mund të bëhet “i dëmshëm” me kalimin e kohës.

Një ekspert shpjegoi se si marrja e suplementeve kava mund të jetë e rrezikshme.

Kava, e cila njihet edhe si kava kava, vjen nga bima piper methysticum dhe përdoret nga disa kultura si një pije relaksuese. Mund të konsumohet edhe si çaj, në formë pluhuri ose tabletash. Por doktoresha Monika Wassermann, drejtoreshë mjekësore për boutiquetoyou.com \, paralajmëroi se mund të shkaktojë cirrozë të mëlçisë, hepatit dhe madje edhe dështim të mëlçisë.

Duke folur me  Express.co.uk, ajo tha: “Studime të shumta tregojnë se kava mund të zvogëlojë simptomat e ankthit të përgjithshëm (GAD). Megjithatë, teprimi me konsumimin e Kava ose përdorimin afatgjatë të barit mund të shkaktojë cirrozë të mëlçisë, hepatit dhe dështim të mëlçisë”.

“Rastet e ndërveprimeve të dëmshme midis kava-s dhe barnave që kalojnë përmes mëlçisë për metabolizëm (mendoni ilaçet kundër ankthit ose antikonvulsantët) nuk janë të padëgjuara. Për këtë arsye, mund të dëshironi vërtet të konsultoheni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor përpara se të shtoni kava në rutinën tuaj të përditshme (veçanërisht nëse jeni nën barna të metabolizuara nga mëlçia)”.

Sipas WebMD, kava u hoq nga tregu në Evropë dhe Kanada në fillim të viteve 2000 për shkak të shqetësimeve shëndetësore.

Kava ende nuk mund të blihet në Mbretërinë e Bashkuar, megjithëse disa njerëz kanë raportuar se e kanë importuar atë.

“Rastet e dëmtimit të mëlçisë dhe madje disa vdekje janë lidhur me përdorimin e kava. Por pas shqyrtimit të provave, shumica e vendeve kanë lejuar që kava të kthehet në treg. Njerëzit që kanë probleme me mëlçinë duhet të shmangin kava”, thotë WebMD.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort