Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Mostrat e para të një asteroidit u morën nga hapësira e thellë nga NASA dhe u sollën me parashutë në shkretëtirën e Jutas të dielën, duke mbyllur një udhëtim shtatëvjeçar.
Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në një fluturim pranë tokës, anija kozmike Osiris-Rex lëshoi kapsulën e mostrës nga 100,000 kilometra larg.

Kapsula e vogël u ul katër orë më vonë në një hapësirë të largët të tokës ushtarake, ndërsa anija mëmë u nis pas një asteroidi tjetër.

Shkencëtarët vlerësojnë se kapsula mban të paktën rreth 235 ml rrënoja nga asteroidi i pasur me karbon i njohur si Bennu – por nuk do ta dinë me siguri derisa kontejneri të hapet.

“Guralecët dhe pluhuri” i dorëzuar të dielën thuhet se përfaqësojnë ngarkesën më të madhe deri më tani nga përtej hënës.
Mendohet se mostrat do t’i ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë më mirë se si toka dhe jeta në të ishin në gjendje të formoheshin.

Osiris-Rex, anija mëmë, u largua me raketa në misionin prej 1 miliard dollarësh (937 milion euro) në vitin 2016.

Mostrat do të dërgohen të hënën në mëngjes në një laborator të ri në Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s në Hjuston.

Go to TOP