SHBA, Teksasi përgatitet për uraganin Beryl, evakuime dhe ndërprerje të energjisë elektrike

Shumë zona bregdetare të Teksasit në SHBA janë evakuuar pas paralajmërimeve për përmbytje dhe ndërprerje të energjisë ndërsa afrohet ‘Beryl’, e cili u forcua mbrëmë në një stuhi të Kategorisë 1. Uragani më i hershëm i Kategorisë 5, goditi javën e kaluar Xhamajkën, Grenada, Saint Vincent dhe Grenadinet, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 11 personave dhe dëme të rënda materiale.

“Erërat më të forta që shoqërojnë ‘Berylin’ po fryjnë me afro 120 kilometra në orë. Sipas këtyre shifrave, Beryl u bë një ciklon. Ne presim që ajo të forcohet më tej përpara se të arrijë në bregun e Teksasit”, tha Qendra Kombëtare e Uraganeve të SHBA (NHC) në përditësimin e saj të fundit.

NHC paralajmëroi gjithashtu për mundësinë e tornadove në disa zona të Teksasit, duke përfshirë Hjuston, një qytet me 2.3 milionë banorë që është në rrugën e ciklonit. “Ne duhet ta marrim Berylin shumë seriozisht,” tha kryetari i bashkisë së qytetit, John Whitmire.

Banorët e Houstonit duhet të jenë të vetëdijshëm se ” kushtet në të cilat flini sonte do të jenë të ndryshme nga kushtet në të cilat zgjoheni nesër në mëngjes “, theksoi ai.

Shumë zona bregdetare të shtetit janë vënë në alarm dje, të dielën. Beryl do të godasë qytetet Corpus Christi dhe Galveston herët në mëngjes me orën lokale. Në disa pjesë të Teksasit priten reshje shiu deri në 380 milimetra, tha NCH, duke theksuar se përmbytjet e shpejta janë të mundshme.

Autoritetet në qarkun Newsis, ku ndodhet Corpus Christi, u kërkuan turistëve që erdhën në zonë për të shijuar plazhet e saj që të qëndrojnë larg qytetit. Në shtetin fqinj Refugio, i cili ende nuk është rikuperuar plotësisht nga uragani Harvey në 2017, autoritetet lëshuan një urdhër evakuimi të detyrueshëm të shtunën. Në Galveston disa zona u evakuuan, me video të postuara në mediat sociale që tregonin linja makinash që largoheshin nga qyteti.

Ushtruesi i detyrës së Guvernatorit Dan Patrick kërkoi nga banorët e Teksasit që të qëndrojnë vigjilentë, të respektojnë urdhrat e autoriteteve lokale dhe të dalin nga zonat e rrezikshme sa më shpejt të jetë e mundur.

Go to TOP