Senati amerikan prezantoi një projektligj që njeh Rusinë si sponsor të terrorizmit

Shtetet e Bashkuara kanë përgatitur një projekt-ligj dypartiak që njeh Rusinë si një shtet sponsorizues të terrorizmit. Dokumenti u prezantua nga senatori republikan Lindsey Graham dhe kolegu i tij, demokrati Richard Blumenthal. 

Sipas autorëve të nismës, dhënia e një statusi të tillë Rusisë do të “rrisë ndjeshëm mjetet në dispozicion të Shteteve të Bashkuara për të ndëshkuar” Presidentin Vladimir Putin për luftën në Ukrainë, “veprimet shkatërruese në Afrikë” dhe në mbarë botën në përgjithësi.

Graham tha se marrëveshja e fundit e Federatës Ruse  për një aleancë ushtarake me Korenë e Veriut – “një nga regjimet më represive në planet” – ishte pika e fundit dhe Shtetet e Bashkuara nuk kanë nevojë më të frenohen në vlerësimet e tyre. “I bëj thirrje administratës, duke pasur parasysh atë që bëri Putini më 19 qershor, të pranojë regjimin e tij për atë që është: një sponsor shtetëror i terrorizmit”, tha senatori .

Nga ana tjetër, Blumenthal vuri në dukje se Rusia “fitoi” vendin e saj në “klubin mashtrues” duke nisur një “fushatë brutale dhune dhe agresioni” në Ukrainë dhe duke kryer “mizori dhe krime të panumërta kundër njerëzimit, duke përhapur tmerr dhe vdekje midis mijëra civilëve të pafajshëm”. .”

“Shpallja e Rusisë një sponsor shtetëror i terrorizmit do t’i lejojë Shtetet e Bashkuara të luftojnë në mënyrë më agresive brutalitetin e Putinit dhe kërcënimin që ai paraqet për lirinë dhe demokracinë”, tha senatori.

Nëse miratohet, projektligji do të bëjë të mundur forcimin e sanksioneve kundër Federatës Ruse dhe intensifikimin e luftës kundër anashkalimit të kufizimeve ekzistuese. Në veçanti, Shtetet e Bashkuara do të jenë në gjendje të zgjerojnë listën e mallrave me përdorim të dyfishtë që do të ndalohen për eksport në Rusi dhe do të kufizojnë ndjeshëm sovranitetin e saj në sytë e gjykatave amerikane. “Kjo do t’i hapë derën padive dhe kërkesave të tjera civile nga viktimat e terrorizmit të sponsorizuar nga Moska,” shënojnë autorët e dokumentit .

Kjo nuk është përpjekja e parë e politikanëve amerikanë për të arritur njohjen e Rusisë si sponsor i terrorizmit, së bashku me Korenë e Veriut, Kubën, Sirinë dhe Iranin . Një projekt-ligj i ngjashëm u prezantua tashmë në Kongres në tetor 2022, por ai nuk u mbështet nga administrata e Presidentit Joe Biden . 

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, tha se përfshirja e Rusisë në listën e sponsorëve shtetërorë të terrorizmit mund të ketë pasoja negative për Ukrainën – në veçanti, mund të ndërhyjë në furnizimin e ndihmave humanitare dhe të ndikojë në “marrëveshjen e grurit”. Për më tepër, administrata Biden kishte frikë nga ndërprerja e bashkëpunimit me Federatën Ruse për materialet bërthamore.

Sidoqoftë, “marrëveshja e grurit” nuk është më e vlefshme – Rusia u tërhoq nga ajo në korrik 2023. Dhe më pas në nëntor ajo tërhoqi ratifikimin e Traktatit Gjithëpërfshirës të Ndalimit të Testeve Bërthamore (CTBT). Para kësaj, ajo pezulloi Traktatin e Armëve Sulmuese Strategjike (START), i cili përmban detyrime për të kufizuar numrin e kokave bërthamore, raketave balistike ndërkontinentale dhe bombarduesve. Putin deklaroi se vendimi u mor sepse Shtetet e Bashkuara duan t’i shkaktojnë një “disfatë strategjike” Federatës Ruse në Ukrainë dhe po “ngjiten” në objektet bërthamore ruse, duke nënkuptuar inspektime, të cilat parashikohet në dokument.  /Kosova.info/

Go to TOP