Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Pse NATO nuk vendos një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë?

Në fjalimin para ligjvënësve britanikë në Dhomën e Përfaqësuesve, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha “Ju lutemi sigurohuni që qiejt tanë të Ukrainës të jenë të sigurt. Ju lutemi sigurohuni që të bëni atë që duhet bërë”.

Me lutjen e pasionuar, Zelensky po bënte edhe një herë thirrje për një zonë ndalim-fluturimi, nën të cilën aleatët perëndimorë do të vendosnin aeroplanët e tyre luftarakë për të ndjekur forcat ruse, të cilat në dy javët e fundit kanë bombarduar qytetet ukrainase.

Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit, është shkatërruar nga sulmet ajrore, duke lënë rrugët të mbushura me rrënoja dhe kratere bombash, të cilat kanë “shuar” të gjitha shpresat për një rindërtim të shpejtë. Në qytetin e rrethuar të Mariupolit, një spital për fëmijë u bombardua, duke vrarë tre persona, përfshirë një vajzë.

“Edhe sa kohë do të jetë bota bashkëpunëtore duke injoruar terrorin? Mbyllni qiellin menjëherë! Ndaloni vrasjet!”, shkroi Zelenskyy në Twitter, duke akuzuar Rusinë për sulmin.

Megjithatë, deri më tani, thirrjet e presidentit janë kundërshtuar prej fuqive perëndimore, raporton euronews.

Edhe nëse vendet perëndimore kanë treguar një vendosmëri të palëkundur për të dënuar agresionin ushtarak të Moskës, ndërsa në të njëjtën kohë kanë lëshuar një sërë sanksionesh shkatërruese për të gjymtuar aparatin e saj ushtarak, një zonë ndalim-fluturimi mbetet Rubikoni që demokracitë nuk dëshirojnë ta kalojnë.

Një koncept relativisht i ri, zona e ndalim-fluturimit – ose NFZ – u krijua në fillim të viteve 1990 gjatë Luftës së Gjirit, kur një koalicion prej 35 vendesh u bashkua për të shtyrë forcat irakiane të Sadam Huseinit nga Kuvajti.

Teoria është e thjeshtë: një zonë ndalim-fluturimi është një zonë e kufizuar mbi të cilën aeroplanët me origjinë specifike nuk lejohen të fluturojnë. Mund të shihet si ekuivalenti ajror i një zone të çmilitarizuar.

Megjithatë, në praktikë, koncepti është i ndërlikuar dhe i rrezikshëm.

Për ta zbatuar atë, duhet të vendosen aeroplanë vëzhgimi dhe luftarakë për të zbuluar, identifikuar dhe, nëse është e nevojshme, të rrëzojnë të gjithë ata që shkelin kushtet.

Në vitin 1991, SHBA, Britania e Madhe dhe Franca vendosën një zonë ndalim-fluturimi në veri të Irakut për të parandaluar mizoritë kundër pakicës etnike kurde që jeton në rajon, me një zonë të veçantë për të mbrojtur myslimanët shiitë në jug.

Për dhjetë vjet, deri në pushtimin e Irakut në vitin 2003, SHBA dhe aleatët e saj kryen më shumë se 280 mijë fluturime, sipas Pentagonit.

Zonat e ndalim-fluturimit u krijuan në vitin 1993 nga NATO gjatë luftës në Bosnje-Hercegovinë, angazhimi i parë i aleancës në një konflikt të armatosur. Në vitin 2011, ato u përdorën gjatë Luftës Civile Libiane, duke i hapur rrugën forcave rebele për të rrëzuar qeverinë e Muammar Gaddafit.

Tani, ndërsa Rusia, e paedukuar nga sanksionet ndërkombëtare, vazhdon inkursionin e saj nga toka, deti dhe ajri, Zelensky po dyfishon kërkesat ndaj aleancës – vendosjen e një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë.

“Ne përsërisim çdo ditë: mbyllni qiellin mbi Ukrainë”, tha Zelensky.

“Nëse nuk e bëni, nëse nuk na jepni të paktën aeroplanë që të mund të mbrohemi, ka vetëm një gjë për të përfunduar: ju dëshironi që të vritemi shumë”.

Pra, pse nuk e bëjnë ata?

Ndryshe nga Iraku, Bosnja dhe Libia, një zonë ndalim-fluturimi në Ukrainë do të vendoste NATO-n kundër një fuqie bërthamore, Rusisë, me ushtrinë e dytë më të fuqishme në botë – diçka që liderët padyshim duan ta shmangin.

“Unë besoj se të gjitha inkurajimet për NATO-n për t’u përfshirë në konfliktin ushtarak tani janë të papërgjegjshme”, tha kryeministrja lituaneze, Ingrida Simonyte.

Në Bruksel, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, nënvizon këtë vijë të kuqe sa herë që një gazetar e sjell atë.

“Ne e kuptojmë dëshpërimin, por nëse do ta bënim këtë, do të përfundonim me diçka që mund të çonte në një luftë të plotë në Evropë që përfshin shumë më shumë vende dhe shumë më tepër vuajtje”, tha ai.

Zbatimi i kërkesës së Zelenskyt do të kërkonte nga shtetet anëtare që të vendosin aeroplanët e tyre luftarakë brenda hapësirës ajrore të Ukrainës për të gjurmuar dhe për të ndjekur forcat ruse. Operacionet e vëzhgimit duhet të jenë konstante dhe sistematike, duke u shtrirë në një sipërfaqe të madhe prej 603 km².

Vendet perëndimore gjithashtu do të detyroheshin të sulmonin sistemet e mbrojtjes ajrore të Moskës me bazë tokësore për të mbrojtur aeroplanët e tyre nga rrëzimi. Kjo mund të paraqesë sfida të rëndësishme për aleancën pasi disa nga këto sisteme mund të vendosen jashtë Ukrainës, duke e detyruar NATO-n të godasë territorin rus ose bjellorus për të garantuar epërsinë ajrore.

Ky skenar sipas të gjitha gjasave do të çonte në një konfrontim të hapur dhe të drejtpërdrejtë që aleatët janë aq të prirur për të shmangur dhe mundësisht të nxisin Nenin 5 të mbrojtjes kolektive të NATO-s. Frika e një lufte shkatërruese bërthamore do të shkonte nga e paramenduar në të besueshme brenda natës.

“Ne nuk jemi pjesë e këtij konflikti. Dhe ne kemi përgjegjësinë të sigurojmë që ai të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës”, tha Stoltenberg.

Rreziku është aq i lartë sa një propozim polak për të dërguar të gjithë avionët e saj luftarakë MiG-29 në Ukrainë nëpërmjet një baze amerikane në Gjermani u refuzua nga Pentagoni sepse ngriti “shqetësime serioze për të gjithë aleancën e NATO-s”, një referencë e fshehtë e hollë për një përballje e mundshme kundër Kremlinit.

Moska, Putini ka paralajmëruar tashmë se një zonë ndalim-fluturimi nga çdo palë e tretë do të shihej si “pjesëmarrje në konfliktin e armatosur”, megjithëse, ai tha se sanksionet goditëse të vendosura nga Perëndimi, të cilat synojnë gjithçka ruse, janë të ngjashme me një deklaratë lufte.

Pjesëmarrja praktike e aleancës do t’i jepte Putinit një justifikim të lehtë për të riformuluar pushtimin e Ukrainës si një luftë mbijetese kundër cenimit të NATO-s, duke nxitur më tej bashkëqytetarët e tij në favor të fushatës ushtarake.

Por në Kiev, Zelensky kundërshton të gjitha shqetësimet dhe parashikimet çfarë do të ndodhte dhe vazhdon të argumentojë mbylljen e qiellit të Ukrainës ndaj “të gjitha raketave ruse” dhe “aeroplanëve ushtarakë rusë”. Në një përgjigje të ashpër ndaj Stoltenberg, presidenti ukrainas shkoi aq larg sa fajësoi Perëndimin për viktimat civile.

“Të gjithë njerëzit që vdesin nga kjo ditë e tutje do të vdesin gjithashtu për shkak të jush, për shkak të dobësisë suaj, për shkak të mungesës së unitetit”, tha presidenti.

Dritarja e mundësive

Ndërsa debati mes kryeqyteteve vazhdon, po vazhdon edhe lufta. Në dy javë që nga fillimi i pushtimit, Kombet e Bashkuara kanë regjistruar 549 civilë të vrarë. (Numrat janë të vështirë të llogariten duke pasur parasysh rrethanat ekstreme në terren.)

“Shumica e viktimave civile të regjistruara u shkaktuan nga përdorimi i armëve shpërthyese me një zonë të gjerë ndikimi, duke përfshirë granatimet nga artileria e rëndë dhe sistemet e raketave me shumë lëshime, dhe sulmet me raketa dhe ajrore”, thotë OKB, duke vënë në dukje se shifrat reale janë “dukshëm më të larta”.

Ndërsa Moska ka vendosur aeroplanë luftarakë dhe raketa lundrimi Kalibr për të goditur objektet ukrainase, ajo ka dërguar gjithashtu mijëra tanke, artileri dhe automjete ushtarake për të kryer bombardime të mëdha me raketa dhe artileri, duke goditur ndërtesat e banimit dhe duke vrarë shumë civilë në të gjithë vendin.

Nga ana tjetër, Ukraina ka sulmuar ushtrinë pushtuese duke përdorur raketa antitank dhe kundërajrore të ofruara në kohë rekord nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO. Rezistenca e ashpër e Kievit ka arritur të ngadalësojë përparimin e pushtimit rus, duke krijuar terrenin për një konflikt të zgjatur dhe të përgjakshëm.

“Ndërsa lufta bëhet më mizore dhe bëhet e qartë se nuk do të përfundojë nesër, kostot humanitare do të jenë më të larta, më të larta dhe më të larta”, thotë Bruno Lete, një bashkëpunëtor i lartë në fondin gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara.

“Çështja për NATO-n do të jetë nëse duhet të qëndrojë pranë dhe të shikojë apo të veprojë”, pohoi ai.

Dhuna ka përshpejtuar eksodin më të madh njerëzor që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Mbi dy milionë ukrainas janë larguar nga vendi në më pak se dy javë dhe kanë hyrë në shtetet fqinje, sipas Kombeve të Bashkuara. Bashkimi Evropian ka aktivizuar një ligj të pa përdorur më parë për të pritur refugjatët.

Situata e përkeqësuar me shpejtësi, thotë Lete, ofron një “dritare mundësie” për NATO-n që të krijojë një zonë ndalim-fluturimi mbi pjesën perëndimore të Ukrainës, të cilën forcat ruse nuk e kanë arritur ende, dhe kështu të krijojë një korridor humanitar që do të lejonte rregullimin. dhe dalje të sigurt të qytetarëve.

“Është e realizueshme tani, me rrezik të ulët. Ne shohim se forcat ruse janë aktualisht të përqendruara në Ukrainën Lindore dhe rreth Kievit”, thotë Lete, duke pranuar se kohët e fundit ka ndryshuar mendje për vijën e kuqe të NATO-s.

“Duke pasur parasysh përparimin shumë të ngadaltë të luftës, nuk mendoj se Rusia tani ka as kapacitetin për të parandaluar zbatimin e një zone të ndaluar fluturimi në Lindje”, pohoi ai.

Edhe nëse zona e ndalim-fluturimit është në shënjestër gjeografikisht, vëren Lete, operacioni do të kërkonte ende dritën jeshile nga secili vend anëtar i NATO-s, diçka e pamundur për momentin duke pasur parasysh oreksin e ulët politik për çdo përpjekje që mund të rrezikojë një përshkallëzim dhe të sjellë një angazhim pa një fund të qartë në horizont.
Duke i bërë gjërat më të vështira për aleancën, çdo përpjekje për të vendosur një zonë ndalim-fluturimi duhet, në parim, të mbështetet nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, siç ishte rasti në inkursionet e Bosnjës dhe Libisë.

Si një nga anëtarët e saj të përhershëm, Rusia me siguri do të përdorë të drejtën e vetos për të goditur çdo rezolutë që dënon pushtimin ose autorizon një ndërhyrje ushtarake.

Përndryshe, qeveria ukrainase mund të ftojë zyrtarisht forcat e huaja për të hyrë në vend, siç bëri qeveria irakiane me koalicionin e udhëhequr nga Amerika, i cili u dërgua në vitin 2014 për të luftuar të ashtuquajturin Shteti Islamik.

Duke pasur parasysh fjalimet e fundit të Zelensky, ftesa duket se është ende në tryezë, pavarësisht përpjekjeve të përsëritura të Perëndimit për ta refuzuar atë.

Go to TOP