Kosova

Presidenti i KE-së: Koha që Vuçiqi t’i tërheqë barrikadat dhe Kurti policinë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë se është koha që Kosova dhe Serbia të tërhiqen në mënyrë që situata në veri të qetësohet.

“Është koha si për Serbinë ashtu edhe për Kosovën, Aleksandar Vuçiq dhe Albin Kurti, që të tërhiqen dhe të shtensionojnë situatën, duke përfshirë tërheqjen e Njësisë Speciale të Policisë dhe barrikadat dhe të vazhdojnë negociatat mbi propozimin e Përfaqësuesit Special të BE-së Mirosllav Lajçak”, ka shkruar ai në Twitter ku ka thënë se është në kontakt të afërt me shefin e lartë për Politikë të Jashtme të BE-së Josep Borrell.