Papa përfundon në spital pasi nuk mund të mbajë fjalim

Papa Françesku u dërgua në spital për analiza pas audiencës së përgjithshme, thanë burimet, pasi iu desh t’ia linte leximin e fjalimit një prej ndihmësve të tij.

Gjatë audiencës, Ati i Shenjtë tha se nuk ishte ende plotësisht i shëruar pasi kishte shkurtuar orarin e tij në ditët e fundit për shkak të simptomave të ngjashme me gripin.

“Unë kam ende pak të ftohtë ,” tha Françesku gjatë audiencës në sallën e Vatikanit të Palit VI.

Papa 87-vjeçar, i cili kohët e fundit ka pasur një sërë problemesh shëndetësore, anuloi orarin e tij për të shtunën dhe të hënën për shkak të asaj që Vatikani tha se ishte një grip i lehtë. Të dielën, si zakonisht, ai iu drejtua turmës në sheshin e Shën Pjetrit për të dhënë mesazhin e tij Engjëllor. Papa nuk lexoi as një fjalim më herët të mërkurën në një takim me peshkopët armenë dhe ia la atë një asistenti, tha Vatikani.

Papa foli në fund të audiencës, i ngjirur dhe i kollitur pak, për të përshëndetur disa prej besimtarëve dhe për të bërë thirrje për paqe, siç është zakon. Ai përmendi konfliktet në Ukrainë, Izrael dhe territorin palestinez, si dhe sulmet e fundit vdekjeprurëse në kishën katolike dhe xhaminë në Burkina Faso, si dhe vazhdimin e dhunës në Haiti, transmeton Hina.

Ai dënoi gjithashtu përdorimin e minave kundër personit dhe kujtoi se 1 marsi shënon 25 vjetorin e hyrjes në fuqi të konventës së OKB-së për ndalimin e tyre.

Në dhjetor, Papa u detyrua të anulojë një udhëtim të planifikuar në takimin e klimës COP28 në Dubai për shkak të efekteve të gripit dhe pneumonisë.

Në janar ai nuk mundi të mbaronte fjalën për shkak të “bronkitit të lehtë”. Më vonë gjatë muajit ai tha se po ndihej më mirë pavarësisht “disa dhimbje”. Franja i është hequr një pjesë e mushkërisë kur ishte i ri në vendlindjen e tij, Argjentinë. Papa gjithashtu ka vështirësi në ecje dhe përdor rregullisht një karrige me rrota ose bastun. /Kosova.info/

Go to TOP