Në rrjetin “X” ka dalë një foto e Milan Radoiçiqit dhe Marko Gjuriqit: Kur dhe ku janë takuar?

Në foto Gjuriq dhe Radoiçiq shihen të ulur vetëm në një tavolinë në një restorant, ndërsa përdoruesit e rrjetit social “X” kanë deklaruar se është krijuar në Serbi.

Mirëpo, nuk dihet se kur ka ndodhur takimi i ambasadorit serb në ShBA dhe Radoiçiqit, i cili është nën sanksionet amerikane për korrupsion.

Ata që kanë shpërndarë këtë foto pohojnë se ajo tregon se Marko Gjuriq do të jetë presidenti i qeverisë së re serbe.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka qenë pikërisht një muaj më parë në Nju Jork, nga ku ka dërguar mesazh se Gjuriq po kthehet në Serbi dhe se beson se do të ketë “një nga postet më të rëndësishme në vend”.

Profesor në Universitetin e Grazit dhe njohës i Ballkanit, Florian Biber, ka shkruar në rrjetin “X” se Gjuriq shihet si kryeministër i ri, duke reaguar ndaj lajmit se Ana Brnabiqit iu dha një post i ri – pozita e kryetar i Kuvendit Popullor të Serbisë.

Një fletarrest i Interpolit është lëshuar për Radoiçiqin në Kosovë për organizimin e një sulmi të armatosur në qytetin e Banjskës në Kosovë në shtator të vitit 2023. Atëherë u vra një polic i Kosovës, si dhe tre serbë nga grupi i Radoiçiqit.

Në Beograd, ai mori publikisht përgjegjësinë për atë ngjarje dhe kaloi një ditë në paraburgim me akuzën për armëmbajtje pa leje.

Që atëherë nuk dihet se ku ndodhet Radoiçiq, ndërsa së fundi në rrjetet sociale është shfaqur një video e fishekzjarrëve me rastin e ditëlindjes së tij, e cila është organizuar në Kopaonik. //Kosova.info/

Go to TOP