LAJMET

Mund ta mbillni edhe në shtëpi, përfitimet shëndetësore nga lulja e kamomilit

Lulja e kamomilit ka përfitime me të vërtetë të mahnitshme, të dobishme që nuk janë të kufizuara vetëm në përdorimin që bëjmë për qetësimin. Përfitimi më i njohur medicinal i kamomilit padyshim lidhet me lehtësimin e ndonjë gjendje të organeve të tretjes. Është e shkëlqyer për të përmirësuar tretjen, duke favorizuar largimin e gazrave të zorrëve, duke lehtësuar dhimbjen e stomakut, duke shmangur përzierjen dhe lehtësimin e dhimbjeve të barkut, gastritit dhe ulçerës. Këto përfitime janë për shkak të aftësisë së kamomilit për të vepruar si një relaksues i muskujve. Duke pasur përfitimet anti-inflamatore, kamomili redukton inflamimin e mukozave të stomakut dhe zorrëve. Çaji i kamomilit është shumë i dobishëm për uljen e niveleve të kolesterolit. Choline, një vitaminë që gjendet në kamomil, është e shkëlqyer për promovimin e eliminimit të yndyrës nga gjaku. Njerëzit me probleme të larta kolesteroli mund të pijnë dy gota kamomil në ditë për ta rregulluar atë dhe për ta rikthyer atë në nivele normale. Një tjetër nga vetitë medicinale më të popullarizuara të kamomilit është aftësia për të lehtësuar dhimbjet menstruale dhe para menstruacioneve. Kamomili ka një veprim estrogjenik dhe qetësues. Falë përfitimeve të tij anti-inflamatore dhe antiseptike, kamomili është i shkëlqyer për trajtimin e miopisë dhe lodhjes së syve. Për më tepër, është shumë i dobishëm për lehtësimin e dhimbjeve të përbashkëta dhe, nëse përdoret si një gargarë, mund të lehtësojë dhimbjen e dhëmbëve. Kamomili mbron lëkurën dhe flokët, duke eliminuar papastërtitë dhe duke ulur irritimin.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort