Më shumë se 1000 qytete dhe fshatra të Ukrainës pa energji elektrike

Operatori i rrjetit energjetik të Ukrainës tha se moti i ashpër këtë dimër ka lënë më shumë se 1000 qytete dhe fshatra pa energji elektrike në nëntë rajone, pasi sistemi energjetik është dobësuar nga sulmet ruse.

Ukrenergo, operatori shtetëror i sistemit të transmetimit të energjisë elektrike, tha se konsumi i energjisë elektrike ishte në nivelet më të larta të kësaj jave pasi temperaturat ranë në rreth -15 C në shumë pjesë të vendit.

“Niveli i konsumit vazhdon të rritet për shkak të rënies së konsiderueshme të temperaturës në të gjithë vendin”, shkroi në Telegram.

Ukrenergo tha se Ukraina duhej të importonte energji elektrike nga Rumania dhe Sllovakia fqinje për të plotësuar kërkesën.

Ai tha se konsumi i energjisë elektrike këtë mëngjes ishte tashmë 5.8% më i lartë se një ditë më parë.

“Që nga mëngjesi i sotëm për shkak të motit të keq – erërave të forta, rryma e akullit u ndërpre në 1025 vendbanime”, shtoi ai.

Ukrenergo tha se sistemi energjetik tashmë po punonte me kapacitet maksimal dhe u kërkoi banorëve të kursejnë sa më shumë energjinë elektrike.

Operatori i rrjetit të energjisë tha se termocentralet e Ukrainës po rimëkëmbeshin ende nga sulmet e Rusisë dimrin e kaluar, duke shtuar se termocentralet diellore nuk mund të punonin me kapacitet të plotë për shkak të reve të dendura dhe motit të keq.

Rreth 10 muaj pas pushtimit në shkallë të plotë, Rusia bëri valë sulmesh ndaj termocentraleve të lidhura me rrjetin energjetik, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në rajone të ndryshme.

Go to TOP