Humbje marramendëse në njerëz dhe pajisje – a tregojnë këto pesë shenja se Putini po përgatitet për një ‘luftë gjithëpërfshirëse’ në Ukrainë?

Zhvillimet e fundit në Rusi duket se tregojnë se Kremlini po përgatitet për një luftë gjithëpërfshirëse, tetë muaj pas fillimit të agresionit në Ukrainë nga Vladimir Putin.

Kështu së paku vlerëson Newsweek, sipas të cilit medium, ndërsa Rusia vazhdon të përballet me humbje marramendëse dhe pengesa ushtarake, Putini ka “rritur bastet” në luftën që filloi pasi ai filloi një pushtim në shkallë të plotë më 24 shkurt.

Ai njoftoi një mobilizim të pjesshëm më 21 shtator për të mbledhur 300,000 trupa rezerviste dhe aneksoi zyrtarisht katër rajone pjesërisht të okupuara të Ukrainës pas referendumeve që janë dënuar nga komuniteti ndërkombëtar si të paligjshëm.

Rusia e udhëhequr nga ai gjithashtu ka bombarduar Ukrainën këtë muaj me sulme raketore të synuara në infrastrukturën energjetike.

E aleati për një kohë të gjatë i tij, udhëheqësi çeçen, Ramzan Kadyrov, la të kuptohet më 19 tetor se lufta në Ukrainë kishte hyrë në një fazë të re, duke thënë: “Gjithçka do të jetë ndryshe”.

Më poshtë, Newsweek ka përmbledhur pesë “shenja” të cilat sipas mediumit në fjalë tregojnë se Rusia po përgatitet për një luftë gjithëpërfshirëse.

1. Ekonomia në ‘shërbim të luftës’

Këtë javë Putin vendosi gati gjysmën e ekonomisë ruse në “shërbim të luftës”, sipas analistëve në ndërmjetësimin Loko Invest.

Rreth 40 për qind e ekonomisë mendohet të jetë “në shërbim të luftës”, raportoi gazeta e pavarur në gjuhën ruse The Moscow Times, duke cituar vlerësimet e analistëve.

2. “Bunkerë”

Po dalin raporte të shumta për hapësirat që po ripërdoren në “strehimoret ndaj bombave” në Moskë dhe gjetkë.

Kanali Telegram “Kujdes, Moskë” raporton se moskovitët që jetojnë në veri të qytetit po i transformojnë bodrumet e tyre në “strehimore”, duke cituar një banor lokal të thotë se dyshekët dhe shtretërit e palosshëm po zhvendosen në bodrumet e shtëpive.

Të dielën, guvernatori i Sevastopolit, Mikhail Razvozhaev, tha në kanalin e tij Telegram se autoritetet lokale synojnë të pajisin hyrjet e ndërtesave shumëkatëshe me sinjalistikë që jep udhëzime për qasje të shpejtë në këto strehimore.

Ai tha se mund të ishin në bodrumet e shtëpive dhe tha se tashmë kishte inspektuar bodrumet e ndërtesave të banimit përgjatë rrugëve të shumta.

Svetlana Kaverzina, deputete e Këshillit Bashkiak të Novosibirskut, ka përgatitur një “strehimore” në bodrumin e shtëpisë së saj, sipas mediave ruse.

3. Sinjalistika

Baza, një kanal rus në Telegram me lidhje të ngushta me policinë lokale, ka raportuar se strehimoret po krijohen në spitale dhe klinika në Moskë.

Në një shembull të tillë, në një klinikë për fëmijë në qytet është vendosur tabela që thotë “strehim” dhe i drejton njerëzit në një bodrum.

Bodrumi ishte përdorur më parë nga punonjësit si diku për të ngrënë ose për t’u ndërruar, raportoi Baza më 21 tetor.

Sipas kanalit të lajmeve, strehimore të ngjashme po krijohen në disa spitale dhe klinika në Moskë.

4. Policia e Moskës

Oficerët e policisë së Moskës po nxirren jashtë qytetit për trajnime për të marshuar dhe gjuajtur me mitralozë, ka raportuar Baza.

“Deri tani kemi pasur gjithmonë stërvitje në qitje, por vetëm me pistoletë dhe pa dalë jashtë qytetit. Tashmë shumë kanë shkuar në terrene stërvitore, kanë qëlluar me automatik, kanë hedhur granata. Të tjerëve u është thënë të përgatiten për stërvitje. Pjesëmarrja është obligative”, i tha Baza-s një oficer policie.

5. Stërvitje evakuimi emergjent

Kremlini dhe Duma Shtetërore e Rusisë po përgatiten për një evakuim të mundshëm emergjent, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.

Agjencia shtetërore e lajmeve Interfax citoi shërbimin për shtyp të Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë të thoshte se një stërvitje tre-ditore filloi të martën dhe do të përfshijë shtypjen e “kërcënimeve të natyrës terroriste” kundër zyrtarëve, deputetëve dhe senatorëve.

Putin ‘duke u përgatitur’

Krista Viksnins, asistente programi në Programin Transatlantik të Mbrojtjes dhe Sigurisë të Qendrës për Analizën e Politikave Evropiane, i tha Newsweek se zhvillimet e fundit sugjerojnë se “Rusia po përgatitet për diçka”.

“Është e qartë se Rusia aktualisht po humbet luftën në Ukrainë, kështu që Kremlini duhet të bëjë diçka drastike për të ndryshuar rrjedhën e gjërave”, tha ajo.

Viksnins theksoi se ndërsa është “shqetësuese” që Rusia dyshohet se po krijon strehimore për bomba në Moskë, kjo mund të jetë pjesë e një fushate më të madhe dezinformimi që synon ta bëjë Perëndimin të besojë se Rusia është viktima, edhe pse Putini filloi luftën në Ukrainë. 

Go to TOP