Kurti pyetet në Shqipëri se pse e shmangu takimin me PD-në

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vizituar të dielën Shqipërinë ku është takuar me krerët e institucioneve, si dhe ish-presidentin shqiptar, Ilir Metën.

Por, Kurti nuk pati takim me ndonjë prej përfaqësuesve të partisë më të madhe opozitare, Partisë Demokratike (PD).

Pikërisht për këtë gjë Kurti është pyetur nga gazetarët, se pse s’ka pasur takim me PD-në.

Por kryeministri i Kosovës nuk pati ndonjë arsyeje konkrete, duke thënë se në vizitën e tij të radhës nuk përjashtohet mundësia që të takojë edhe të tjerë.

“Unë kam takuar krerët e tri institucioneve dhe kam takuar ish-presidentin Meta që e kam informuar edhe më herët për procesin e dialogut. Kam takuar insticioneve shtetërore, nuk përjashtohet që në vizitën time të radhës do t’i takoj edhe të tjerët. E di që Tirana dhe Shqipëria tani ndodhet në ethet e fushatës dhe uroj që zgjedhjet të shkojnë sa më mirë dhe iu uroj sukses kandiatëve”, ka thënë Kurti.

Go to TOP