Koreja e Jugut rifillon transmetimin në Korenë e Veriut përmes altoparlantëve

Koreja e Jugut të dielën fillon transmetimin përmes altoparlantëve të instaluar në kufirin me Korenë e Veriut.

Kështu ka bërë të ditur administrata e Presidentit të Republikës . Banorët e zonave kufitare të Koresë së Veriut do të mund të dëgjojnë lajme dhe programe të tjera që bien ndesh me mediat propagandistike të Koresë së Veriut.

Seuli tha se masa është një përgjigje ndaj “sulmeve të mbeturinave” të vazhdueshme nga DPRK. Që nga fundi i majit, Koreja e Veriut ka lëshuar më shumë se një mijë tullumbace me qese plehrash të lidhura në to drejt Koresë së Jugut.

Pheniani, nga ana e tij, njoftoi se kjo ishte një përgjigje ndaj veprimeve të mëparshme të Koresë së Jugut, e cila gjithashtu dërgoi fletëpalosje në balona në veri duke bërë thirrje për luftë kundër regjimit të Kim Jong-un, fatura dollarësh dhe flash drive me filma koreano-jugor. dhe muzika pop e ndaluar në DPRK .

Seuli provoi fillimisht transmetimin në DPRK përmes altoparlantëve të vendosur përgjatë kufirit në 2004 dhe e rifilloi atë periodikisht. Koreja e Veriut po e lufton atë, nga frika se lajmet e pacensuruara dhe muzika e ndaluar do të demoralizojnë trupat kufitare. /Kosova.info/

Go to TOP