Këto mëlmesa duhet t’i shtoni pothuajse në të gjitha vaktet, sepse ato ndikojnë në nivelin e sheqerit dhe kolesterolit

Mjekët Paula Daydon, Joanna Wayne dhe Gretchen San Miguel zbuluan për revistën SheFinds cilat erëza anti-inflamatore duhet t’i shtoni pothuajse çdo pjate për përfitimet e tyre.

Inflamacioni, edhe pse një reagim natyral i trupit, mund të bëhet kronik dhe të çojë në probleme të ndryshme shëndetësore, veçanërisht me kalimin e moshës. Për fat të mirë, natyra ofron një shumëllojshmëri erëzash anti-inflamatore, secila prej të cilave përmban komponime bioaktive që janë hulumtuar për vetitë e tyre të fuqishme anti-inflamatore.

Përfshirja e këtyre erëzave në dietën e njerëzve, veçanërisht atyre mbi 40 vjeç, mund të ofrojë përfitime të shumta shëndetësore, duke ndihmuar potencialisht në menaxhimin e një sërë kushtesh.

I njohur për shijen e tij të veçantë dhe cilësitë aromatike, xhenxhefili nuk është vetëm një element kryesor në kuzhinat në mbarë botën, por gjithashtu krenohet me një sërë përfitimesh të jashtëzakonshme shëndetësore, veçanërisht për individët që kërkojnë të luftojnë inflamacionin dhe të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm.

Xhenxhefili përmban komponime të tilla si gingerol, të cilat janë lidhur me reduktimin e inflamacionit dhe përmirësimin e funksionit njohës. Gjithashtu ka një efekt pozitiv në metabolizmin tuaj, i cili tenton të ngadalësohet me kalimin e moshës. Xhenxhefili rrit termogjenezën e trupit tuaj, gjë që shkakton një shkallë më të lartë të djegies së kalorive.

Përveç një metabolizmi të shpejtë, përfitime të tjera përfshijnë vetitë e stabilizimit të sheqerit në gjak dhe shtypjen e oreksit, të cilat natyrisht mund të përshpejtojnë procesin e humbjes së peshës.

Në qendër të vetive të fuqishme anti-inflamatore të shafranit të Indisë është përbërja e tij aktive, kurkumina, e cila është studiuar gjerësisht për aftësinë e saj për të modifikuar rrugët inflamatore në trup.

Erëzat si shafrani i Indisë kanë një efekt termogjenik në trup dhe bëjnë që trupi të prodhojë më shumë nxehtësi, duke djegur kështu më shumë kalori. Vetitë antioksidante të shafranit të Indisë mund të ndihmojnë në uljen e rezistencës ndaj insulinës, sheqerit në gjak, niveleve të kolesterolit dhe kushteve të tjera metabolike që vijnë nga mbipesha.

Ashtu si xhenxhefili, është i mrekullueshëm për trurin tuaj. Kurkumina mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të trurit duke reduktuar stresin oksidativ.

Pavarësisht nëse përdoren në gatim ose konsumohen si suplemente, këto erëza ofrojnë një mjet natyral dhe holistik për të mbështetur një trup më të shëndetshëm dhe për të zbutur rreziqet që lidhen me inflamacionin kronik. /Kosova.info/

Go to TOP