Izveštaj: Kosovo kao jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi, teško pogođeno pandemijom

Izvještaj američkog Stejt departmenta o investicionoj klimi na Kosovu za 2021. godinu naglasio je da je Kosovo, kao jednu od najsiromašnijih zemalja u Evropi, teško pogođeno pandemijom COVID-19. Izvještaj kaže da Kosovo ima potencijal privući izravna strana ulaganja, ali to je, između ostalog, ograničeno korupcijom. U izvještaju se spominju česti izbori održani na Kosovu, rekavši da “posljednjih godina politički i ekonomski interesi kosovskih elita sve više rezultiraju korupcijom”. Međutim, DASH kaže da je nova vlada (Kurti 2), koja je na dužnost stupila 22. marta, djelovala na snažnoj antikorupcijskoj platformi i ima snažan izborni mandat da usvoji pozitivne promjene. Kosovo ima potencijal da privuče direktne strane investicije (FDI), ali ovaj potencijal je ograničen neuspehom da se reši neka ozbiljna strukturna pitanja, uključujući ograničenu regionalnu i globalnu ekonomsku integraciju; politička nestabilnost i uplitanje u ekonomiju; korupcija; nepouzdano napajanje; veliki neformalni sektor; poteškoće u uspostavljanju imovinskih prava; i nejasna vladavina zakona, uključujući očigledan nedostatak izvršenja ugovora “, napominje DASH. DASH je dalje spomenuo odluku prethodne vlade da povuče 10% iz Fonda penzijske štednje – Trust, koji je prema njihovim riječima utjecao na niže stezanje ekonomskog pada. Kosovo će se smanjiti za 7,2 posto ili više u 2020. godini.

“Međutim, zahvaljujući brzoj akciji Vlade Kosova – posebno odluci da se građanima Kosova dozvoli da povuku 10 posto svoje penzijske štednje – i pomoći međunarodnih donatora, od februara 2021. godine, posljednja revidirana procjena MMF -a predviđa smanjenje 6 posto u 2020. Mnoge međunarodne financijske institucije i dalje su oprezne u prognoziranju ekonomskog rasta za 2021. s obzirom na brzo mijenjajuće okolnosti pandemije, ali većina očekuje da će BDP Kosova porasti “između 3,5 i 4,5 posto u 2021”, navodi se u izvještaju.

Američki Stejt department dalje navodi da pandemija nije dovela do trajnih promena u kosovskim investicionim politikama.

Prema njihovim riječima, Vlada je usvojila nekoliko mjera ublažavanja, koje su sve privremene i usredotočene na održavanje nivoa zaposlenosti i pomoć preduzećima u održavanju likvidnosti.

“Kao takve, kosovske mjere olakšavanja COVID-19 nisu značajno utjecale na njegovu širu investicionu politiku.”

Ključni sektor ekonomije koji je zadržao snažan rast, kako je navedeno u izvještaju, je sektor prerade drveta.

“Kompanije koje proizvode kuhinje, kupaonice, vrata, tapacirani namještaj i drvo, metal i staklo u kombinaciji bilježe povećana ulaganja od 2017. godine. Taj sektor sazrijeva i dobiva podršku u uslugama poslovnog razvoja i pristupu finansijama.”, Kaže se u izvještaju.

Prema DASH-u, Kosovo se takođe obraća svojoj energetskoj sigurnosti povećavanjem svojih kapaciteta obnovljivih izvora energije i omogućavanjem više isplativih projekata obnovljivih izvora.

Što se tiče vladavine zakona, u izveštaju se navodi da su kosovski zakoni i propisi u skladu sa međunarodnim standardima za podršku i zaštitu investicija, iako je primena sektora pravde i dalje slaba. DASH je naglasio da se na Kosovu visoka stopa nezaposlenosti dosledno navodi kao jedna od njegovih najvećih briga.

“Stope nezaposlenosti za osobe koje traže posao i žene prvi put su znatno veće od službene stope”, navodi se u izvještaju. KALLXO.com izvijestio je da je korupcija naslov nedavnih izvještaja američkog Stejt departmenta o ljudskim pravima u svijetu za Kosovo.

Go to TOP