GjPN lëshon urdhër-arrest për zyrtarët rusë për sulmet ndaj objektivave civile ukrainase

Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​urdhër-arrest të martën për ish-ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e saj ushtarak të shtabit Valery Gerasimov për sulmin ndaj objektivave civile në Ukrainë.

Gjykata ata dy po i akuzon për krime lufte dhe krim kundër njerëzimit për akte çnjerëzore.

Go to TOP