Është një Asllani krejtësisht ndryshe…

Mund të mos ishte një ndeshje e rëndësishme, madje as shumë e këndshme për shkak të mundësive të kufizuara, por për Kristjan Asllanin, Sassuolo-Inter ishte një ndeshje që mund të thoshte diçka më shumë se shokët e tjerë të skuadrës.

Një provë e kaluar për mesfushorin kuqezi, i cili të shtunën çelësat e mesfushës i kishte si Calhanoglu.

Vertikalizime dhe dy asistime, por Asllani predikon në… shkretëtirë – 82 prekje, 95% saktësi në pasime, madje duke provuar lojëra më të rrezikshme si p.sh. topi i kaluar që vendos Dumfries përballë portierit në pjesën e parë (i cili u shpërdorua). Asllani e përballoi ndeshjen kundër Sassuolo-s me shpirtin e duhur dhe me vetëdijen e të qenit një nga lojtarët nën vëzhgim. Problemi është se mesfushori dukej se po predikonte në shkretëtirë, sepse disa shoqërues përreth tij ia dilnin më pak se zakonisht.

Interi 2024/25 ka zëvendës-Calha: Është një Asllani krejt ndryshe – Ndonjëherë në Itali mendohet se për të zhvilluar një lojtar të ri duhet ta lënë të piqet në formë huazimi, kur nuk gjen hapësirë ​​në bazë. Te Interi, Asllani tregoi se është rritur edhe pse ka pak hapësirë, pas Calhanoglu dhe tashmë është një lojtar krejtësisht ndryshe, i cili tregon se është padyshim gati të thotë fjalën e tij edhe në ndeshje më të rëndësishme.

Ashtu siç ka bërë tashmë këtë vit, edhe pse si titullar në disa raste. 5 herë në Serie A, 2 në Ligën e Kampionëve dhe një herë në Kupën e Italisë. Por ajo që ndodh është se Interi 2024/25 ka zëvendësin e tij të Calha, i cili është një lojtar krejtësisht ndryshe nga ai shpesh i pasigurt i parë deri në qershor 2023.

Go to TOP