Bota

Dodik: Asnjë politikan serb sot s’mund të kërkojë diçka më pak sesa kërkonte Lazari

Milorad Dodik, anëtari serb në presidencën e Bosnje dhe Hercegovinës – i cili njëkohësisht është nën sanksione nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë të martën se “asnjë politikan serb sot nuk mund të kërkojë diçka më pak sesa kërkonte Lazari në vitin 1389”.

Kjo deklaratë e tij erdhi teksa në Serbi shënohet “Vidvodani” një festë nacionale dhe fetare që përkujton princin Lazar – i cili në mesjetë ishte prirës i gjenocidit ndaj shqiptarëve.

Sipas Dodikut, misioni i Lazarit ishte që “populli serb ta ketë kombin, shtetin, lirinë dhe t’i mbrojnë vetë ato”.

Dodik ushtarët e Lazarit i ka cilësuar si “dëshmorë”, raporton Tanjug.

Shënimi i Betejës së Kosovës e ka edhe një tjetër histori, të dhimbshme për shqiptarët dhe boshnjakët

Pasi në shënimin 600 vjetorit të asaj beteje, 15 qershor 1989, ish-lideri i Jugosllavisë, Sllobodan Milloseviq, mbajti një fjalim në frymën shoviniste të Lazarit.

Më pas kishte pasuar lufta në Ballkan, ku mbaroi me gjenocidin serb në Kosovë.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort