Belgjika, vetëm 25 lojtarë për Euro2024

Belgjika ka gjithashtu listën e saj përfundimtare për Euro2024. Trajneri i kombëtares, Domenico Tedesco shikoi të gjitha kartat në dispozicion dhe vendosi të marrë vetëm 25 lojtarë me vete në Gjermani, pavarësisht mundësisë për të thirrur 26. Asgjë për t’u bërë për Arne Engels dhe Mandela Keita, të cilët do të kthehen në shtëpi.

Koen Casteels nga ana tjetër është emëruar portier i parë, Jan Vertonghen dhe Arthur Theate nuk do të marrin pjesë në ndeshjen e parë të Kampionatit Evropian. Siç pritej, Thibaut Courtois nuk është në skuadër, ndryshe nga Axel Witsel, i cili u rikthye pas më shumë se një viti mungesë.

LISTA:

Portierë : Koen Casteels (Wolfsburg), Thomas Kaminski (Luton Town), Matz Sels (Nottingham Forest)

Mbrojtës: Timothy Castagne (Fulham), Maxim De Cuyper (Club Bruges), Zeno Debast (Anderlecht), Wout Faes (Leicester), Thomas Meunier (Trabzonspor), Arthur Theate (Rennes), Jan Vertonghen (Anderlecht), Axel Witsel (Atlético Madrid)

Mesfushorë: Kevin De Bruyne (Manchester City), Orel Mangala (Lyon), Amadou Onana (Everton), Youri Tielemans (Aston Villa), Arthur Vermeeren (Atlético Madrid), Aster Vranckx (Wolfsburg)

Sulmues: Johan Bakayoko (PSV Eindhoven), Yannick Carrasco (Al-Shabab), Charles De Ketelaere (Atalanta Bergame), Jérémy Doku (Manchester City), Romelu Lukaku (AS Rome), Dodi Lukebakio (Séville FC), Loïs Openda (RB Leipzig), Leandro Trossard (Arsenal)

Go to TOP