Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Nimanbegu: Ofendimet ndaj Abazoviqit, janë fyerje ndaj kombit shqiptar

Kryetari dhe deputeti i partisë Forca, Genci Nimanbegu, ka dënuar fyerjet ndaj zëvendëskryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, të cilat janë dëgjuar mbrëmë nga qytetarët e mbledhur para godinës së televizionit rtcg.

Një grup ekstremistësh kanë brohoritur parulla anti shqiptare teksa po iu drejtohet atyre Abazoviq.

Nimanbegu ka vlerësuar se fyerjet nuk janë vetëm personale, por edhe “për mbarë kombin shqiptar”.

“Dënojmë ashpër fjalët ofenduese drejtuar, zv.kryeministrit Dritan Abazoviq me bazë nacionale nga ana e protestuesve para RTMZ sonte në Podgoricë. Këto ofendime nuk janë vetëm personale por ofendim të gjithë popullit tonë”, ka shkruar ai në Facebook.

Në emër të partisë, ai u bëri thirrje të gjithë akterëve politikë në pjekuri politike dhe njerëzore ndërsa tha se thirrjet për protesta dhe akuzat për tradhti janë të papërgjegjshme dhe manipuluese të qytetarëve.

“Vetëm me dialog mund që të dilet nga situata e cila është përgjegjësi e ekstremizimit politikë nga ana e përfaqësuesve politikë të subjekteve qeveritare aktuale”, pohoi Nimanbegu.

Ndërkohë, ai gjatë një interviste ka zbardhur tre opsionet që e presin shtetin malazez për të përfunduar krizën.

“Qeveria aktuale ka përfunduar misionin e saj dhe në periudhën e ardhshme do të duhet të zgjedhë mes dy koncepteve – qeveri e pakicës apo teknike, ose të shkurtojë mandatin e Kuvendit dhe të shkojë në zgjedhje parlamentare”, tha zëvendëskryeministri i Malit të Zi dhe kreu i Lëvizjes Qytetare URA-s, Dritan Abazoviq.

Ndryshe, Kuvendi i Malit të Zi ka përcaktuar tre seanca parlamentare gjatë muajit të shkurt që përfshijnë shkarkimin e Abazoviqit, shkurtimin e mandatit të Parlamentit dhe votëbesimi i Qeverisë. 

Go to TOP