Lideri serb i Bosnjës: Putini dhe Kina do të na ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i Bosnjës i cili po akuzohet se po provokon një luftë duke ndjekur shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës ka “minimizuar” kërcënimin e sanksioneve perëndimore dhe ka lënë të kuptohet për një samit të afërt me Vladimir Putinin, duke thënë: “Unë nuk u zgjodha për të qenë frikacak”.

Në një intervistë me The Guardian, Milorad Dodik, anëtari serb i udhëheqjes trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës, tha se “nuk do të ndikohej” nga protestat nga Londra, Uashingtoni, Berlini dhe Brukseli, përcjell Kosova.info.

Dodik, 62 vjeç, një figurë kyçe në politikën boshnjake për 30 vjet, i cili dikur ishte i preferuari i perëndimit, këmbënguli se planet e tij nuk duhet të çojnë në fundin e Bosnje-Hercegovinës.

Madje sanksionet dhe shkurtimet e fondeve të BE-së do ta detyronin atë vetëm të pranonte ofertat e investimeve nga Kina, tha Dodik, dhe ai priste të shihte liderin e Rusisë “shumë shpejt”.

“Dhe madje mendoj se kjo më pëlqen”, citohet të ketë thënë Dodik. “Kur shkoj te Putini (ai) nuk ka kërkesa. Ai thjesht thotë, ‘për çfarë mund të ndihmoj?’. Çfarëdo që kam diskutuar me të, nuk jam mashtruar kurrë për këtë. Nuk e di se mbi çfarë tjetër të bazoj besimin, nëse jo për kaq. Me [udhëheqësin e Kinës] Xi Jinping, ai gjithashtu thotë, “nëse ka diçka që mund të ndihmoj, jam atje”.

Ndryshe, Dodik është dënuar gjerësisht në javët e fundit për qëllimin e tij të deklaruar për të tërhequr pjesën serbe të Bosnjë-Hercegovinës nga institucionet e nivelit shtetëror, si administrata e taksave, gjyqësori, agjencia e inteligjencës dhe madje edhe ushtria kombëtare, me qëllim krijimin e një force serbe.

Propozimi është përshkruar në një raport për OKB-në si i barabartë me “ndarje” dhe një rrezik i rrezikshëm për marrëveshjen e paqes të Dejtonit të vitit 1995, e cila i dha fund luftës nga e cila humbën jetën 100,000 njerëz pas shpërbërjes së Jugosllavisë. 

Go to TOP