Bota

Kriza në Ukrainë: Gazsjellësi Nord Stream 2 mund të anulohet, paralajmëron SHBA

SHBA ka kërcënuar se do të ndalojë hapjen e një tubacioni kyç që do të lidhë gazin rus me Evropën Perëndimore, nëse Rusia pushton Ukrainën.

Sipas BBC, Nord Stream 2 do të shkonte nga Rusia në Gjermani dhe të enjten zyrtarët në Berlin thanë se projekti mund të përballet me sanksione nëse Rusia sulmon.

Aleatët perëndimorë thonë se do të synojnë ekonominë e Rusisë nëse ajo pushton dhe komentet e fundit sinjalizojnë një forcim të qëndrimit të tyre ndaj tubacionit fitimprurës.

Dhe Rusia mohon se po planifikon një sulm.

Por grumbullimi i dhjetëra mijëra trupave ruse në kufijtë e Ukrainës në javët e fundit ka nxitur tensionet dhe ka përshkallëzuar frikën e një pushtimi.

“Dua të jem shumë i qartë: nëse Rusia pushton Ukrainën në një mënyrë ose në një tjetër, Nord Stream 2 nuk do të ecë përpara”, citohet të ketë thënë për NPR zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price.

Por ai shtoi se ai “nuk do të hyjë në specifikat” se si do të ndalohej dhe mbeten pyetje nëse SHBA do të kishte fuqinë për ta anuluar projektin.

“Ne do të punojmë me Gjermaninë për të siguruar që ajo të mos ecë përpara”, tha z. Price.

Por siç vë në pah tutje BBC, ndërsa SHBA këmbënguli se do të ndalonte plotësisht hapjen e gazsjellësit, Gjermania vetëm tha se nuk do të përjashtonte vendosjen e sanksioneve ndaj projektit.

Ministrja e Jashtme e vendit, Annalena Baerbock, i tha parlamentit se aleatët perëndimorë “po punonin për një paketë të fortë sanksionesh” që mbulonte aspekte “duke përfshirë Nord Stream 2”.

Por ajo shtoi se do të preferonte të “vazhdonte dialogun” me Moskën.

Komentet e saj erdhën pasi ambasadorja gjermane në SHBA, Emily Haber shkroi në Twitter se “asgjë nuk do të jetë jashtë tryezës, duke përfshirë Nord Stream 2” nëse Rusia shkel “sovranitetin e Ukrainës”.

Tubacioni 1,225 km (760 milje) mori pesë vjet për t’u ndërtuar dhe kushtoi 11 miliardë dollarë.

Projekti energjetik, i cili do të shtrihet nën Detin Baltik, është projektuar për të dyfishuar rrjedhën e gazit të Rusisë në Gjermani.

Por ende nuk ka filluar funksionimin, siç thanë rregullatorët në nëntor se nuk përputhet me ligjin gjerman dhe u pezullua miratimi i tij.

Ndryshe, bizneset e mëdha evropiane kanë investuar shumë në Nord Stream 2, i cili drejtohet nga ish-kancelari Gerhard Schröder. Por shumë grupe kundërshtojnë planin.

Ambientalistët vënë në dyshim se si do të përshtatet me përpjekjet gjermane për të ulur emetimet dhe për të trajtuar ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu, ndërsa politikanët brenda dhe jashtë vendit kanë frikë se mund të rrisë varësinë e Evropës nga energjia ruse.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka përshkruar më parë tubacionin si një “armë të rrezikshme gjeopolitike”. 

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort