12 ditë burg për sulmuesin e kryeministres së Danimarkës

Një gjykatë daneze urdhëroi të shtunën pasdite një burgim 12 ditësh për sulmuesin e kryeministres Mette Frederiksen, njoftoi transmetuesi shtetëror i medias DR. 

Policia e Kopenhagës ngriti akuza kundër 39-vjeçarit polak sipas nenit 119 (1) të Kodit Penal Danez, mbi dhunën dhe kërcënimet për sulm ndaj një personi në shërbimin publik ose zyrën në një seancë dëgjimore në Gjykatën e Frederiksberg. 

Akuza thoshte se burri e shtyu kryeministren nga kursi duke e goditur me grusht në krahun e djathtë.

Gjatë seancës paraprake, i akuzuari shoqërohej nga një përkthyes, i cili ia ka përkthyer seancën në polonisht. Sipas raportit të arrestimit, ekziston mundësia që i akuzuari të ketë qenë nën ndikim gjatë ngjarjes pasi në momentin e arrestimit ka qenë i munguar, letargjik dhe mërmëritës.

Në raport thuhet se 39-vjeçari e ka njohur kryeministren përmes rrjeteve sociale.

Në seancën paraprake, i akuzuari u deklarua i pafajshëm dhe tha se ishte “i befasuar këndshëm” kur pa kryeministren dhe mohoi çdo inat ndaj saj, duke shtuar se ai mendon se ajo është një “kryeministre me të vërtetë e mirë”.

I akuzuari tha se nuk mban mend shumë nga episodi dhe ka qenë në vendin e ngjarjes për të shijuar mbrëmjen e së premtes.

Policia e Kopenhagës, pas seancës, tha se nuk ka gjetur motiv politik pas sulmit dhe e quajti atë “një akt spontan”. /Kosova.info/

Go to TOP