SHËNDETËSIA

10 Përfitimet e Aloe Vera Natyrore: Një Bimë Mrekullie Tropikale

Qielli i pastër dhe dielli i ndritshëm, erërat e thata dhe lundrimi në oqean janë kombinimi perfekt për të dëmtuar lëkurën tuaj. Sigurisht, nëse nuk keni bimë aloe vera aty pranë për t’ju mbrojtur nga elementët.

E njohur si “mjeku në vazo”, kjo bimë e ngjashme me kaktusin me gjethe të gjata dhe jeshile të mbushura me një xhel të qartë u soll nga Afrika në Amerikën e Veriut në shekullin XVI.

Anglezët sollën aloe vera në Barbados për të siguruar mbrojtjen e marinarëve të tyre nga orët e gjata të punës në diell. Sot, studiuesit po verifikojnë vetitë e jashtëzakonshme shëruese të aloe, shumica e të cilave mund të shihen në internet. Këtu janë 10 mënyrat më të mira për të përdorur Aloe Vera .

1.Qetëson djegiet dhe shëron plagët

Second Degree Burn On Woman Hand Finger With Aloe Vera Gel Treatment For  Pain Relief Stock Photo - Download Image Now - iStock

Nëse është djegie nga dielli, djegie, prerje aloe është më e mira. Aplikuar në plagë, xhel aloe është një anestezion i butë, që lehtëson kruajtjen, ënjtjen dhe dhimbjen; është gjithashtu antibakterial dhe antifungal. Ajo rrit rrjedhjen e gjakut në zonat e plagosura dhe stimulon fibroblastet, qelizat e lëkurës përgjegjëse për shërimin e plagëve.

2.Lehtëson problemet e zorrëve

Can this 'super plant' solve your gut issues? | Health24

Lëngu i aloe vera mund të jetë shumë efektiv për trajtimin e shumicës së sëmundjeve të tretjes. Lëngu ndihmon në detoksifikimin e zorrëve, neutralizon aciditetin e stomakut dhe lehtëson kapsllëkun dhe ulcerat gastrike.

3.Redukton ënjtjen Arthritike

How to Use Aloe Vera to Treat Rheumatoid Arthritis (with Pictures)


Aplikimet e aloe mund të zvogëlojnë dhimbjen dhe ënjtjen e artritit, dhe pirja e lëngut të aloe gjithashtu ndihmon për të penguar reagimin autoimun të lidhur me forma të caktuara të artritit, në të cilin trupi sulmon indet e veta.

4.Shëron Lezionet e Psoriazës

The Amazing Benefits of Aloe Vera – SurvivalKit.com


Aloe është trajtimi më i mirë natyror për psoriazën dhe ekzemën. Në shumicën e rasteve, lezionet madje shërohen duke përdorur aloe.

5.Infeksionet e mishrave të dhëmbëve

Aloe Vera for Teeth Whitening-Everything You Need To Know | TWHO

Larja e gojës me lëng aloe disa herë në ditë mund të shërojë infeksionet kokëfortë. Përzieni xhelin e freskët të një gjetheje pa lëkurë ose ujë, dhe bëni gargarë.

6.Irritimet dhe dëmtimet e syve

Aloe Vera Plant Png Transparent Image - Aloe Vera Plant, Png Download ,  Transparent Png Image - PNGitem


Aplikoni një fetë aloe të prerë fllad mbi syrin e mbyllur, pastaj hapni qepallën për ta lyer me aloe. Ashtë një trajtim i shkëlqyeshëm kur keni një grimcë të vogël të mbërthyer në një sy.

7.Tendosje dhe ndrydhje

3 Ways to Use Herbs for Sprains and Bruises - wikiHow

Aloe është një trajtim i shkëlqyer që mund të aplikohet menjëherë për të ftohur, qetësuar dhe zvogëluar ënjtjen e nyjës. Përzieni xhelin e një gjetheje të freskët pa ujë për të bërë një llapë për dëmtimin.

8.Kongjestioni i mushkërive

Aloe vera is a MIRACLE plant for your skin and hair health; Here is how you  can use it in your beauty regime | PINKVILLA


Aloe vepron si një ekspektorant i fuqishëm kur mushkëritë janë të mbingarkuara. Përzieni xhelin e aloe me lëng limoni dhe ujë dhe pini lirshëm gjatë ditës.

9.Skuqje dhe reaksione alergjike në lëkurë

How to Treat Baby Heat Rash: 11 Steps (with Pictures) - wikiHow Mom

Në vendet tropikale, këto lloje të çështjeve të lëkurës janë të zakonshme. Provoni xhel aloe si një trajtim natyral i ndihmës së parë.

10.Uljen e nivelit të sheqerit në gjak

Aloe mund të jetë pjesë e një programi të suksesshëm në trajtimin e diabetit. Lëngu i aloe mund të merret disa herë në ditë midis vakteve për të ndihmuar në shërimin e pankreasit dhe mëlçisë.

Nëse dëshironi të filloni të rriteni aloe është e lehtë.

Mbani bimët në një zonë të shtëpisë ku ka diell të mirë në mëngjes me pak hije të pjesshme. Mund t’i ujisni një herë në muaj me një pleh organik të tretshëm. Unë do të sugjeroj që një familje të ketë më shumë bimë aloe vera që zbukurojnë shtëpinë, në mënyrë që të korrni gjethe aloe sa herë që keni nevojë për to. Bimët e reja të aloe lindin rreth bimëve amë dhe mund të transplantohen në tenxhere të veçanta për të zgjeruar koleksionin tuaj.