Zelensky: Vendimet për armët për Ukrainën janë me një vit vonesë

Aleatëve perëndimorë po marrin shumë kohë për të marrë vendime kyçe për mbështetjen ushtarake për Kievin. Kështu deklaroi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, në një intervistë për Reuters.

Presidenti u bëri thirrje vendeve të NATO-s që të ndihmojnë në rrëzimin e objektivave ruse mbi Ukrainë dhe të lejojnë përdorimin e armëve perëndimore kundër pajisjeve ushtarake ruse, të përqendruara pranë kufirit në territorin rus. Zelensky tha se ishte duke negociuar me partnerët e tij për këtë, por këto diskutime nuk sollën rezultat.

Sipas Zelensky, vendimet për furnizimin me armë në Ukrainë janë vonuar me rreth një vit. Nëse Ukraina do të kishte marrë sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot më herët, ajo mund të kishte parandaluar shumë sulme ruse në objektet e energjisë dhe infrastrukturës, pretendon Zelensky.

Udhëheqësi ukrainas theksoi gjithashtu se forcave të armatosura ukrainase u mungojnë afërsisht 120-130 luftëtarë F-16 për t’iu kundërvënë forcave ajrore ruse.

Zelensky shprehu besimin se nëse avionët e NATO-s rrëzojnë raketat ruse, duke mbrojtur kështu popullsinë civile të Ukrainës, kjo nuk do të konsiderohet përfshirja e vendeve të aleancës ushtarake në një luftë me Rusinë.

Duke komentuar situatën në rajonin e Kharkovit, ku ushtria ruse po kryen një ofensivë, Zelensky vuri në dukje se një javë më parë situata në front ishte shumë më e vështirë, por tani është nën kontroll.

Ukraina po përgatitet të marrë pjesë në samitin e paqes, i cili do të mbahet në mes të qershorit në Zvicër. Rusia nuk është e ftuar atje, kujton Reuters. Sipas Zelensky, është jashtëzakonisht e rëndësishme të mblidhen sa më shumë vende të jetë e mundur në këtë ngjarje. “Dhe atëherë Rusia do të duhet t’i përgjigjet shumicës së vendeve në botë, dhe jo Ukrainës,” vuri në dukje presidenti.

Duke folur për pjesëmarrjen e mundshme të Kinës në samit, e cila ende nuk e ka konfirmuar pjesëmarrjen e saj, Zelensky vuri në dukje se fusha e ngjarjes do të bëhet e qartë, “kush dëshiron t’i japë fund luftës dhe që dëshiron të mbajë marrëdhënie të forta me Federatën Ruse.”

Moska ka deklaruar më parë se furnizimet me armë për Ukrainën nuk do të kenë ndikim në situatën në fushën e betejës dhe një samit i paqes në mungesë të Rusisë nuk do të ketë kuptim. /Kosova.info/

Go to TOP