Vdes në moshën 102-vjeçare ikona e modës amerikane, Iris Apfel

Dizajnerja dhe ikona e modës amerikane, Iris Apfel ka vdekur në moshën 102-vjeçare.

E vetë-përshkruara “yllja geriatrike” ishte e njohur për flokët e saj të bardhë të prerë, syzet e mëdha, buzëkuqin e ndritshëm dhe rruazat e trasha.

Apfel arriti kulmin e famës së saj në vitet 1980 dhe 90, por ishte një fytyrë e njohur në shfaqjet e modës në Paris për më shumë se gjysmë shekulli.

Ajo gjithashtu u shërbeu një mori klientësh të famshëm, duke përfshirë Greta Garbo dhe Estée Lauder.

I lindur në një familje hebreje në Nju Jork në vitin 1921, Apfel fillimisht studioi historinë e artit dhe u specializua në dizajnin e brendshëm, veçanërisht në tekstil.

Ajo punoi si dizajnere e brendshme për dekada, duke përfshirë projektet e restaurimit në Shtëpinë e Bardhë, përpara se të bëhej një stiliste në të 80-at e saj dhe një modele profesioniste në moshën 97-vjeçare.

Në vitin 2014, ajo ishte subjekt i një dokumentari, “Iris”, i realizuar nga regjisori i mirënjohur Albert Maysles.

Go to TOP