Bota

U vranë në radhë për bukë: Ukrainasja kujton bombardimet ruse

Në fillim të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, shumë njerëz, sikur Valentyna, banore e Çernihivit, besonin se zonat e banimit do të ishin relativisht të sigurta në qytetet e sulmuara.

Ajo mësoi të kundërtën, më 16 mars, teksa po priste në radhë për bukë, bashkë me dhjetëra fqinj të uritur. Zjarri nga artileria goditi turmën, duke e plagosur atë rëndë dhe duke vrarë bashkëshortin e saj dhe 13 të tjerë. “Nuk është se kam frikë të shkoj atje tani”, ka treguar ajo për Current Time, projekt i REL. “Thjesht më ngjeth mishtë, prandaj s’mund të shkoj atje”.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort