Tre të vdekur e tre të plagosur nga përplasja e një helikopteri në një mal të Zvicrës

Tre persona kanë humbur jetën dhe tre të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e përplasjes së një helikopteri, i cili u rrëzua ndërsa po bënte ski në aeroportin malor të Petit Combin.

Siç raportojnë policia zvicerane, helikopteri rrëshqiti në shpatin verior në majën e malit 3668 metra të lartë për arsye që ende nuk janë të qarta.

Përveç pilotit, helikopteri udhëhiqej nga një udhërrëfyes malor dhe katër pasagjerë të tij.

Dy personat e plagosur mundën të merrnin kujdes të menjëhershëm mjekësor përpara se të dërgoheshin në Spitalin Sitten. Një person i tretë gjithashtu u shpëtua më vonë.

SUST (Sëiss Safety Investigation Board) nisi një hetim për të sqaruar shkakun e aksidentit.

Shtatë helikopterë nga Air Glaciers, Air Zermatt dhe REGA shkuan në vendngjarje.

Zyra e Prokurorit Federal (BA), e cila është përgjegjëse për aksidentet e aviacionit, po udhëheq hetimin penal në bashkëpunim me Fedpol dhe policinë kantonale të Valais.

Go to TOP