Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Si rezultuan 200 mijë raste me Omicron në Britani?

Ministri britanik i Shëndetësisë, Sajid Javid tronditi publikun kur tha të hënën se rreth 200 mijë njerëz ishin infektuar me Omicron brenda një dite dhe menjëherë më pas, ekspertët shpjeguan se si erdhën deri kjo gjendje e rëndë.

Kur Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar vlerësoi të hënën se rreth 200 mijë njerëz ishin infektuar me Omicron, kishte 59,610 infeksione të reja të konfirmuara në atë kohë, nga të cilat 37 mijë ishin me Omicron.

Megjithatë, ka një numër të madh të rasteve asimptomatike dhe ka shumë që nuk janë testuar atë ditë, ndaj nuk janë në statistikat zyrtare dhe për rrjedhojë nuk përfshihen në numrin e konfirmuar të të infektuarve rishtazi. Kujtojmë se në Britani kryhen rreth 800 mijë analiza në baza ditore, raporton bbc.

Agjencia tha të hënën se supozoi se të paktën 200 mijë njerëz ishin infektuar atë ditë, duke shtuar se është e mundur që numri mund të jetë edhe më i lartë. Ata thanë se varianti Omicron po përhapet me shpejtësi dhe se do ta marrin pothuajse të gjithë qytetarët e këtij vendi.

Shumica e rasteve të Omicron janë konfirmuar në Londër, ku numri po rritet me 10 për qind çdo ditë, duke u dyfishuar çdo gjashtë ditë. Ekspertët parashikojnë se pranimi ditor në spitalet e këtij vendi mund të arrijë kulmin në mesin e janarit, kur do të pranojë deri në 2000 persona në ditë. Kjo është 50 për qind më shumë se janari i kaluar.

Kujtojmë se autoritetet britanike kanë premtuar se do të ofrojnë një dozë të tretë për qytetarët deri në fund të këtij viti dhe se kryeministri, Boris Johnson tha në një konferencë për shtyp disa ditë më parë se ai beson se mbajtja e rregullt e maskave është mbrojtja më e mirë kundër tendosje e re. 

Go to TOP