ShBA-ja refuzon të sulmojë Iranin si përgjigje ndaj sulmit ndaj Izraelit

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, në një bisedë me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, tha se Uashingtoni nuk do të marrë pjesë në operacionet sulmuese kundër Iranit, tha një zyrtar i lartë i administratës presidenciale për CNN.

Sipas Biden, sulmi ndaj Izraelit ishte i pasuksesshëm, që ishte një fitore për Tel Avivin dhe mbrojtja e Izraelit demonstroi aftësitë e tij “superiore” ushtarake.

Zyrtarë të lartë nga administrata presidenciale e ShBA dhe Departamenti i Mbrojtjes i ShBA-së i thanë NBC se Uashingtoni është i shqetësuar se Izraeli mund të hakmerret kundër Iranit pa menduar për pasojat e mundshme. Këto shqetësime rrjedhin nga pikëpamjet e administratës për qasjen e Izraelit ndaj luftës kundër Hamasit, si dhe goditjen ndaj forcave iraniane në Damask.

“Unë nuk mendoj se ata kishin një strategji. “Izraelitët nuk marrin gjithmonë vendimet më të mira,” tha një zyrtar i administratës presidenciale të ShBA.

Më herët, Biden njoftoi se do të thërriste një takim të jashtëzakonshëm të vendeve të G7 pas sulmit iranian.

Sipas ushtrisë izraelite, mbrëmë Irani gjuajti më shumë se 170 dronë, 120 raketa balistike dhe 30 raketa lundrimi drejt Izraelit. Disa nga lëshimet u kryen nga Iraku dhe Jemeni. Shumica e tyre u përgjuan. /Kosova.info/

Go to TOP