Pse Gjermania luan me të bardha edhepse nuk e kanë ngjyrë në flamur

Gjermania ka një histori të gjatë të lojës kryesisht me fanella të bardha, pavarësisht se ngjyra nuk shfaqet në flamurin e tyre kombëtar – dhe shumë tifozë sapo po mësojnë pse është kjo Mbështetësit e Euro 2024 po zbulojnë arsyen pse Gjermania vesh fanellën e bardhë, pavarësisht se ajo nuk është një ngjyrë në flamurin e tyre kombëtar.

Gjermania ka fituar tre kampionate evropiane, në 1972, 1980 dhe 1996 dhe po përgatitet për një të katërt rekord.

Me fanella të bardha ka qenë dhe Jurgen Klinsmann duke ngritur trofeun e Euro 96 para Mbretëreshës Elizabeth në Ëembley; mrekullia e Bernës në Kupën e Botës 1954 ; fitorja në finalen e Kupës së Botës 1974 ndaj ekipit holandez më të mirë të të gjitha kohërave. Dhe – nëse gjithçka shkon sipas planit – ndoshta një fitore e titullit të Euro 2024 në tokën vendase.

Secili një rast i çmuar më vete, dhe secili festoi me të bardhën që është bërë sinonim i futbollit gjerman. Kjo përkundër faktit se e bardha nuk shfaqet as në flamurin e kuq, të zi dhe të verdhë të vendit – por frymëzimi pas ngjyrës së kompletit të Gjermanisë i paraprin ‘Bundesflagge’ me pothuajse një mijëvjeçar.

Arsyeja pas vendimit të kombit për të luajtur me të bardha është sepse e bardha shfaqet shumë në flamurin e Prusisë, shteti që shtrihej nga kufiri modern i Rusisë deri në kufirin e Francës në perëndim.

Zona e njohur si perandoria gjermane kishte një flamur të bardhë, fillimisht me një kryq në mes. Më vonë ajo u zëvendësua nga një shqiponjë e zezë, e cila ende shfaqet në stemën e ekipit të tyre.

“Në fund të viteve 1100 u krijua një grup ushtarak fetar i quajtur Rendi Teutonik në Jerusalem për të ndihmuar të krishterët në pelegrinazhet e tyre në Tokën e Shenjtë. Urdhri u zhvendos në Baltik kur krishterimi u dëbua në mënyrë efektive në rajon, dhe kalorësit Teutonikë fluturuan një flamur të bardhë me një kryq të zi – i cili më vonë u ndryshua në një shqiponjë të zezë.

Gjermania ka promovuar prej kohësh shqiponjën e zezë në ikonografinë e saj. Edhe sot ajo shfaqet në stemën e vendit. Dhe pikërisht kur kombi ishte ende pjesë e Perandorisë shumë më të madhe Prusiane – qysh në shekullin e 13-të – u shfaq për herë të parë stema e Perandorit të Shenjtë Romak.

Ajo përshkruante një shqiponjë të zezë me një sqep të kuq dhe këmbë në një sfond ari, i cili përfundimisht u bë flamuri që shohim sot.

Pra, frymëzimi i Gjermanisë për të luajtur në të bardhë është një përrallë që daton pothuajse 1000 vjet më parë.

Megjithatë, kur ekipi kombëtar i Gjermanisë u krijua në 1899, ata zgjodhën të promovonin ngjyrat bardh e zi që shiheshin në flamurin e Prusisë, i cili përfundimisht u shpërbë në fillim të shekullit të 20-të. I njëjti flamur shfaqte gjithashtu një shqiponjë të zezë, e cila mbetet pjesë e kreshtës së kompletit të Gjermanisë edhe sot e kësaj dite.

Go to TOP