Pas Escobarit, edhe një këshilltar i Blinkenit shkon për vizitë në Bosnjë

Këshilltari i lartë politik i sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken, Derek Chollet do të mbërrijë në Sarajevë të hënën, konfirmuan për “Avaz” nga Ministria e Punëve të Jashtme të BeH.

Chollet në Departamentin e Shtetit kryen detyra nga një gamë e gjerë çështjesh dhe detyra të veçanta diplomatike nën drejtimin e sekretarit, dhe më parë ka mbajtur poste në Departamentin e Shtetit, Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Mbrojtjes së SHBA.

Nga viti 2012 deri në vitin 2015, ai ishte Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së për Sigurinë Ndërkombëtare, ku drejtoi politikën e mbrojtjes së SHBA-së ndaj Evropës, Lindjes së Mesme, Afrikës dhe Hemisferës Perëndimore, raporton Avaz, transmeton Klankosova.tv.

Chollet, përpara se të bashkohej me Pentagonin, shërbeu në Shtëpinë e Bardhë si asistent special i presidentit dhe drejtor i lartë i planifikimit strategjik në stafin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare (NSC).

Nga viti 2009 deri në vitin 2011, ai ishte zëvendësshef i Stafit për Planifikimin e Politikave të Departamentit të Shtetit. Ai shërbeu në ekipin e tranzicionit Biden-Harris të Departamentit të Shtetit në vitin 2020, si dhe në ekipin e tranzicionit Obama-Biden (Obama-Biden) 2008.

Edhe zëvendësndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, njëherësh i dërguari për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka vizituar Bosnjë dhe Hercegovinën, në kohën e rritjes së shqetësimeve se Republika Sërpska mund të shkëputet nga ky vend.

Escobar atje është takuar me zyrtarë të lartë, njofton Klankosova.tv

Go to TOP