Michel, presidenti i parë i Këshillit Evropian që kandidon në zgjedhjet e BE-së

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka njoftuar se do të kandidojë për partinë e tij belge në zgjedhjet që do të mbahen në Bashkimin Evropian në qershor, duke shkaktuar frikë se dorëheqja e tij e hershme mund t’i hapë dyert kryeministrit të Hungarisë Viktor Orban për të ushtruar ndikim më të madh mbi politikëbërjen e BE-së.

Michel tha në një intervistë për tre media belge të shtunën se ai planifikon të jetë kandidati kryesor për partinë e tij liberale të Lëvizjes Reformiste kur BE do të shkojë në zgjedhje midis 6 dhe 9 qershorit.

“Unë dua të shërbej aty ku jam i dobishëm dhe mendoj se mund të jem i dobishëm në nivel evropian,” tha ai për Le Soir, De Standaard dhe La Libre.

Nëse zgjidhet, ai do të detyrohet të japë dorëheqjen përpara se të betohet si anëtar i Parlamentit Evropian më 16 korrik, tha ish-kryeministri belg.

Qeveritë e 27 vendeve anëtare të BE-së “do të duhet të vendosin se kur do të marrë detyrën pasardhësi im”, tha ai.

Ai tha se nëse asnjë kandidat nuk gjendet shpejt, vendet anëtare mund të votojnë për të lejuar Hungarinë, e cila më pas do të mbajë tashmë kryesuesin e radhës të takimeve të Këshillit të BE-së, të ketë presidencën derisa të gjendet një zëvendësues.

Kjo do ta vendoste kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban në rolin e ndërmjetësimit që normalisht mban presidenti i këshillit.

Orbán ka qenë një gjemb i vazhdueshëm në ije të politikëbërjes së BE-së vitin e kaluar. Në një samit të liderëve të bllokut në dhjetor, ai refuzoi të binte dakord për një paketë ndihme financiare katërvjeçare, prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, që shihet si jetike për mbijetesën e vendit këtë vit përballë pushtimit rus.

Ai u takua gjithashtu me presidentin rus Vladimir Putin në tetorin e vitit të kaluar, i vetmi lider i BE-së përveç Karl Nehamer të Austrisë që e bëri këtë që nga fillimi i pushtimit.

Michel do të jetë presidenti i parë i Këshillit Evropian që kandidon në zgjedhjet e BE-së. Dy presidentët e mëparshëm të këshillit – Herman Van Rompuy dhe Donald Tusk – u ulën më pas si anëtarë të Parlamentit Evropian. Tusk u emërua kryeministër i Polonisë në dhjetor.

Njoftimi i Michel do të rrisë presionin ndaj presidentes së komisionit Ursula von der Leyen, një anëtare e Partisë Popullore Evropiane konservatore, për të zbuluar synimet e saj për të ardhmen e saj. Ajo pritet të vendosë veten për një mandat të dytë.

Të dy kandidatët duhet të miratohen nga shumica e 27 liderëve të BE-së dhe presidenti i komisionit gjithashtu ka nevojë për mbështetjen e parlamentit.

Go to TOP