Ky truk ka shumë përfitime: Do të habiteni se ku e vendos Kim Kardashian ujin e orizit

Uji i orizit njihet si një mënyrë e mirë për t’i bërë flokët më të harlisur, më të fortë dhe më të bukur

Përdorimi i këtij uji do t’i bëjë flokët tuaj më të butë, dhe gjithashtu është i mirë kundër zbokthit.

Mund ta përdorni edhe si balsam natyral për krehje më të lehtë. Prandaj, uji i orizit u bë befas i popullarizuar falë yllit Kim Kardashian, e cila e përdori këtë për të pasur flokët e ëndrrave të saj.

Mund ta përdorni në mënyrë të pavarur duke e bërë nga uji dhe orizi, kullojeni të nesërmen dhe lani flokët pas larjes me shampo dhe balsam.

Gjithashtu mund ta mbyllni kavanozin, ta tundni për disa minuta dhe të lani flokët me të. Megjithatë, është shumë më mirë që uji me orizin të qëndrojë për një ditë.

Përgatitja:

Hidhni tre gishta oriz në një kavanoz të madh, kjo është mënyra më e mirë për të përcaktuar se sa keni nevojë. Hidhni ujë në kavanoz pothuajse deri në majë, duke lënë pak hapësirë që të mos tejmbushet.

Flokë të hollë dhe të yndyrshëm

Për të bërë një ilaç më të fortë dhe më të mirë, nuk do të përdorim vetëm ujë orizi, por edhe gjethe dafine dhe karafil. Vendosni disa gjethe dafine dhe karafil në ujë. Mbyllni dhe tundeni. Menjëherë do të shihni se si uji është zbardhur. Lëreni për një ditë.

Merrni qepë të zeza ose të purpurta. Grijeni ato. Kullojeni ujin me orizin. Gjithashtu vendoseni qepën në një sitë dhe kullojeni. Shtypeni mirë për të lëshuar lëngun. Për hapin tjetër, ju nevojitet vaj ulliri, ricini ose kokosi. Nëse jeni shtatzënë, mund të përdorni vaj ulliri. Hidhni një lugë të madhe.

Së fundi, ju duhet një shishe me spërkatës. Spërkateni në lëkurën e kokës dhe pjesën tjetër të flokëve, më pas masazhoni për dy minuta për të stimuluar qarkullimin. Pas kësaj, mbështillni kokën me fletë metalike transparente, dhe më pas me një peshqir. Lëreni për një orë.

Më pas lajini flokët normalisht dhe këtë mund ta përdorni dy deri në tre herë në javë.

Go to TOP