Kosova

Kurti: I kënaqur që të shoh kaq shumë kandidatë tonë në balotazh

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, vlerëson se zgjedhjet lokale ishin të lira, të drejta dhe fer.

“Dje u mbajtën zgjedhjet lokale në komunat e Kosovës, të cilat ishin të lira demokratike dhe fer. Megjithatë të gjitha ankesat që janë parashtruar nga qytetarët do të drejtohen nga institucionet përkatëse”.

Kurti në një konferencë për media një ditë pas zgjedhjeve shprehet se është i kënaqur që sheh kaq shumë kandidatë të Lëvizjes Vetëvendosje që kanë shkuar në balotazh.

“I kënaqur që të shoh kaq shumë kandidatë tonë në balotazh, kjo është një shans që të vazhdojmë të flasim e të diskutojmë me qytetarët e Kosovës se si t’i mbrojmë e avancojmë të arriturat e këtij gjysmë viti të qeverisjes së mirë dhe se si t’i zgjerojmë mundësitë dhe të shtojmë kujdesin për të gjithë”, deklaroi Kurti.

“Ndryshimi i bërë realitet në rrafshin qytetar, nuk është vetëm plane, por nënkupton plane aktuale, plane që mund të realizohen. Jam i etur të bashkëpunoj me secilën komunë që vlera tona të përbashkëta të arrijnë në çdo shtëpi. Do të qëndroj pranë çdo kryetari komune që dëshiron të bëjë reforma. Urime të gjithë kandidatëve. Kjo është një festë e madhe e demokracisë. Kandidatët e Vetëvendosjes do të jenë të angazhuar në të gjithë territorin në ditët në vijim. Qysh sonte do të takohem me kandidatët e Vetëvendosjes që janë në balotazh dhe do të bëjmë planet tona se si të ecim më tej”, tha Kurti.

Shfaq më shumë
//dacmaiss.com/4/3473483