SHËNDETËSIA

Kur dhe sa preferohet të pini çaj jeshil gjatë ditës?

Çaji jeshil, i cili është një nga çajet më pak të përpunuar të bërë nga gjethet e paoksiduara, shpesh përmendet për efektet e tij magjike në humbjen e peshës. Ndërsa shumë e kufizojnë atë në një ose dy gota në ditë, disa të tjerë madje konsumojnë deri në pesë gota. Por cila është sasia ideale që duhet konsumuar për humbjen e peshës, mes përfitimeve të tjera?

Ky çaj u popullarizua në Japoni rreth vitit 1190 kur prifti Zen që vizitonte dhe studionte në manastiret dhe tempujt budistë të Kinës u kthye në Japoni me farat dhe shkurret e bimëve të çajit. Ai e popullarizoi çajin si një ritual meditimi brenda komunitetit të tij të murgjve budistë, duke përhapur përfundimisht zakonin e pirjes së çajit në pjesën tjetër të Japonisë.

Konsumimi i çajit jeshil është lidhur gjithashtu me parandalimin e shumë llojeve të kancerit, duke përfshirë mushkëritë, zorrën e trashë, ezofagun, gojën, stomakun, zorrën e hollë, veshkat, pankreasin dhe gjëndrat e qumështit, shkruan Indianexpress, përcjell Klankosova.tv.

Si një çaj anti-bakterial, është i pasur me antioksidantë, minerale dhe vitamina, dhe ka përfitime të panumërta duke përfshirë ndihmën në humbjen e peshës, përmirësimin e metabolizmit të trupit, promovimin e shëndetit oral, shfaqjen e vetive kundër plakjes dhe ndihmën në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Ndërsa çaji jeshil është i mbushur me antioksidantë dhe polifenole, ai gjithashtu përmban kafeinë, që do të thotë se konsumimi i tij më shumë se tre herë në ditë mund t’ju lërë me net pa gjumë dhe gjithashtu të largojë elementët thelbësorë nga sistemi juaj.

Koha më e mirë e mundshme për të marrë përfitimet e çajit jeshil është ndërmjet vakteve dhe jo me stomakun bosh.

Kjo do të thotë që ju duhet ta konsumoni atë të paktën dy orë para dhe dy orë pas vaktit tuaj, pra pirja e 1-2 gotave në ditë është e këshillueshme.