Kryeministri sllovak Fico do të vazhdojë trajtimin në shtëpi në Bratislavë

Kryeministri sllovak Robert Fico, i cili dy javë më parë mori plagë të rënda me armë zjarri si pasojë e një atentati, u transportua nga spitali në Banska Bystrica, ku u shtrua menjëherë pas atentatit, në kryeqytetin e vendit, Bratislavë. Mediat sllovake raportuan këtë të enjten në mbrëmje , raportimet u konfirmuan nga menaxhmenti i spitalit.

Thuhet se Fico u dërgua në Bratislavë me helikopter, por ai nuk u dërgua në spital, por në shtëpinë e tij. Trajtimi dhe rehabilitimi i mëtejshëm thuhet se do të bëhet në shtëpi. Mjekja kryesore e spitalit në Banska Bystrica, Mariam Lapunikova, tha se kjo ishte dëshira e Ficos – ai dëshironte të qëndronte në këtë spital derisa gjendja e tij shëndetësore ta lejonte të lirohej dhe të vazhdonte trajtimin në shtëpi. Sipas Lapunikova, procesi i rikuperimit po shkon mirë.

Fico nuk është shfaqur në publik që nga atentati dhe nuk ka bërë asnjë deklaratë. Anëtarët e qeverisë së tij dhe kolegët e partisë gjithashtu nuk raportuan se kryeministri kishte ndonjë bisedë politike me ta.

Fico u plagos më 15 maj në qytetin Gandlova. I dyshuari për të shtënat është arrestuar ai është shkrimtari dhe aktivisti politik 71-vjeçar, Juraj Cintula, i cili deklaroi në gjykatë se qëlloi kryeministrin për shkak të mospajtimit me politikën e qeverisë. Ai tani ndodhet në paraburgim.

Në 24 orët e para pas plagosjes së Ficos, gjendja e tij u raportua kritike dhe në rrezik për jetën. Janë kryer disa operacione. Nuk dihet saktësisht natyra e plagëve të marra nga kryeministri. Është raportuar se një plumb ka goditur stomakun dhe kockat e legenit janë dëmtuar. Ditët e fundit bashkëpunëtorët e kryeministrit kanë thënë se ai ka ende një rehabilitim të gjatë dhe ende nuk dihet se kur do të kthehet në punë.

Vjeshtën e kaluar, Robert Fico drejtoi për të tretën herë qeverinë e Sllovakisë. Partia e tij populiste Kurs – Social Demokracia Sllovake ka një orientim euroskeptik dhe nacionalist dhe para zgjedhjeve mbrojti kufizimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën dhe forcimin e mprehtë të kontrolleve të imigracionit.

Pasi Fico erdhi në pushtet, ai vazhdimisht deklaroi se ishte në favor të negociatave të paqes midis Ukrainës dhe Rusisë pa parakushte. Opozita pro-evropiane e kritikoi Fico-n si për refuzimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën, ashtu edhe për një sërë hapash në politikën e brendshme, në të cilat kundërshtarët e Fico-s panë tendenca autoritare dhe joliberale.

Atentati ndaj Ficos u dënua ashpër nga kundërshtarët politikë të kryeministrit. Deputetët e parlamentit sllovak më 21 maj mbështetën njëzëri deklaratën, e cila thekson refuzimin e dhunës së motivuar politikisht. Të 130 anëtarët e Këshillit Kombëtar të Sllovakisë që ishin të pranishëm në sallën e mbledhjeve mbështetën miratimin e dokumentit, ku thuhet se sulmi ndaj kryeministrit Fico “është i kryer padyshim për arsye politike dhe meriton dënimin më të rreptë”. /Kosova.info/

Go to TOP