Kryeministri britanik paralajmëron qytetarët për përshkallëzimin bërthamor

Pesë vitet e ardhshme do të jenë “disa nga më të rrezikshmit që ka njohur ndonjëherë vendi ynë”, tha kryeministri britanik Rishi Sunak. Për shkak të sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, është e nevojshme të forcohet mbrojtja dhe ekonomia, të zhvillohet teknologjia, sepse, sipas “bindjes së tij të thellë”, “në pesë vitet e ardhshme, ndryshimet do të jenë më të përhapura se në 30 të fundit”.

Zgjedhjet parlamentare do të zhvillohen së shpejti në Mbretërinë e Bashkuar dhe fjalimi i Sunak dukej si një fillim i butë i fushatës zgjedhore, shkruan Sky News. Megjithatë, kryeministri nuk ka bërë të ditur datën e zgjedhjeve të ardhshme, duke thënë vetëm se ato do të mbahen në gjysmën e dytë të vitit. Politikanët britanikë nuk do të donin që ajo të përkonte me zgjedhjet presidenciale në SHBA më 5 nëntor.

Si rezultat i luftës në Ukrainë, “ne jemi më pranë përshkallëzimit të rrezikshëm bërthamor se në çdo kohë që nga kriza e raketave Kubane” në 1962, paralajmëroi Sunak. Britania e Madhe është bërë një nga furnizuesit kryesorë të armëve për Ukrainën. Nga ana tjetër, Kremlini dhe propaganda ruse kanë kërcënuar vazhdimisht vendet perëndimore dhe Britaninë e Madhe në veçanti me përdorimin e armëve bërthamore. Në fillim të luftës, një nga propaganduesit kryesorë, prezantuesi televiziv dhe drejtori i përgjithshëm i agjencisë Rossiya Segodnya Dmitry Kiselev, demonstroi në programin e tij një simulim se si Britania e Madhe gjoja do të shkatërrohej nga “më i fuqishmi në botë”. raketa bërthamore “Sarmat”.

“Është vetëm një lëshim, Boris,” i tha Kiselyov kryeministrit të atëhershëm Boris Johnson. “Por nuk ka Angli.”

Tani Mbretëria e Bashkuar po u bën thirrje aktive vendeve të tjera evropiane që të rrisin shpenzimet e mbrojtjes dhe të përgatiten për konfrontim me Rusinë. Në prill, Sunak, në një bisedë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, njoftoi planet për të transferuar industrinë britanike të mbrojtjes në baza ushtarake dhe për të rritur shpenzimet e mbrojtjes në 2.5% të PBB-së deri në vitin 2030. Deri në fund të dekadës, qeveria synon të caktoni 93 miliardë dollarë shtesë për prodhimin e municioneve dhe dronëve: Një nga mësimet kryesore të luftës në Ukrainë, sipas Londrës, është nevoja për të pasur rezerva më të konsiderueshme municionesh dhe aftësia për t’i rimbushur ato shpejt.

“Jam i bindur se vitet e ardhshme do të jenë disa nga më të rrezikshmet, por edhe më transformueset që ka njohur ndonjëherë vendi ynë”, tha Sunak të hënën. “[Mbretëria e Bashkuar] duhet të përgatitet strategjikisht, ekonomikisht, të ketë plane të zgjuara dhe të demonstrojë qëndrueshmëri më të madhe kombëtare.” /Kosova.info/

Go to TOP