Koreja e Veriut dërgon 600 balona të tjera me plehra në Korenë e Jugut

Koreja e Veriut dërgoi rreth 600 balona që transportonin mbeturina në Korenë e Jugut gjatë natës, tha Seuli të dielën, në lëvizjen e fundit të Pyongyangut për të zemëruar fqinjin e tij rival.

Balonat që mbanin mbeturina si bishta cigaresh, rroba, mbetje letre dhe plastikë u gjetën në të gjithë kryeqytetin nga ora 20:00”, tha Shefi i Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugu.

Ai tha se ushtria po monitoronte pikën e fillimit dhe po kryente zbulim ajror për të gjurmuar dhe mbledhur balonat, të cilat kanë thasë të mëdhenj me mbeturina të varura poshtë tyre.

Koreja e Veriut dërgoi të mërkurën qindra balona që transportonin mbeturina dhe jashtëqitje përtej kufirit të fortifikuar, si ato që ajo e quajti “dhurata sinqeriteti”. Seuli u përgjigj me zemërim, duke e quajtur lëvizjen të rrezikshme.

Ministri i Mbrojtjes i Koresë së Jugut, Shin Won-sik, tha gjatë një takimi me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Austin Lloyd në margjinat e dialogut të sigurisë Shangri-La në Singapor të dielën se balonat shkelën marrëveshjen e armëpushimit, sipas ushtrisë së Koresë së Jugut.

Go to TOP