Driver Booster - Download Free for Windows 11, 10, 8, 7

Driver Booster: Free updater for Windows 11/10. Renew drivers for graphics, USB, audio, screen, network, printer, and mouse efficiently.!
Get it now for FREE !

Driver Booster Driver Booster Download

Ish-komandanti i NATO-s parashikon “konflikt të ngrirë” në Ukrainë

Ish-komandanti i përgjithshëm i NATO-s në Evropë, James Stavridis, beson se lufta e Rusisë kundër Ukrainës do të zgjasë edhe 4-6 muaj dhe do të përfundojë me një “konflikt të ngrirë”, me krijimin e një zone të militarizuar, siç ishte rasti pas luftës së Koresë.  Këtë e tha Stavridis në transmetimin e radiostacionit amerikan 77WABS .

Ai e quajti “jashtëzakonisht të qartë” se konfrontimi ushtarak “u rrënua nga të dyja palët”. Planet ushtarake të Presidentit Putin nuk kanë qenë veçanërisht efektive, me ushtrinë ruse në gjendje të kapte vetëm territore të vogla në krahasim me qëllimet në shkallë të gjerë në fillimin e pushtimit të Ukrainës, tha Stavridis. Nga ana tjetër, “ukrainasit po rezistojnë shumë fuqishëm”, por askush nuk mund t’i rezistojë konfliktit ushtarak që ka vazhduar për shumë muaj, shtoi ish-komandanti i forcave të NATO-s.

Lufta Koreane zgjati nga viti 1950 deri në vitin 1953 dhe përfundoi me një armëpushim midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, ndërsa një traktat zyrtar i paqes ende nuk është nënshkruar dhe zyrtarisht të dy vendet janë ende në luftë.

Ushtria ruse pushtoi Ukrainën më 24 shkurt me urdhër të Vladimir Putin, duke filluar armiqësitë në të gjithë vendin fqinj. Ushtria ruse arriti suksesin më të madh në ditët e para, duke marrë nën kontroll Kherson dhe një pjesë të territoreve të Ukrainës jugore, si dhe pjesën më të madhe të rajonit të Luhanskut. Më pas, trupat ruse u larguan nga rajonet veriore të Ukrainës, më pas nga Kharkovi, dhe luftimet në Donbass morën një karakter të zgjatur pozicional.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu, tre muaj pas fillimit të luftës, argumentoi se ofensiva e trupave ruse në Ukrainë po ngadalësohej qëllimisht në mënyrë që të mundësonte evakuimin e civilëve dhe shmangien e viktimave në mesin e popullatës. Kyiv pretendon se rezistenca kokëfortë e ushtrisë ukrainase prishi planet e Rusisë për një fitore të shpejtë. Në përgjithësi, inteligjenca e vendeve perëndimore është e të njëjtit mendim. /KI

Go to TOP