Kosova.info

Inzaghi pas fitimit të Kupës: Kjo skuadër e Interit nuk dorëzohet kurrë, jam jashtëzakonisht i lumtur

Simone Inzaghi është shumë krenar dhe i impresionuar me aftësinë e Interit për t’u rikthyer nga situatat pas fitores 4-2 ndaj Juventusit në Kupën e Italisë.

Nerazzurrët kishin marrë epërsinë e hershme me golin e bukur të Nicolo Barella, por Juve e ktheu atë me Alex Sandro dhe Dusan Vlahovic brenda dy minutave.

Një penallti e Hakan Calhanoglu detyroi vazhdimet, ku Ivan Perisic hyri në aksion me dy gola në dy minuta, duke konkretizuar një penallti për faullin e Matthijs de Ligt ndaj Stefan de Vrij dhe duke shënuar një supergol tjetër për 4-2.

“Ishte një paraqitje e mirë kundër një kundërshtari shumë, shumë të fortë. Dolëm mirë në pjesën e parë, humbëm pak formën drejt pushimit dhe më pas patëm një qasje të keqe në pjesën e dytë, duke pranuar dy gola vërtet të shmangshëm. Duhet të ishim më të kujdesshëm”, ka thënë fillimisht Inzaghi për SportMediaset.

“Megjithatë, ky ekip nuk dorëzohet kurrë. Nëse kam pasur ndonjëherë nevojë për një përgjigje, nuk kam marrë asgjë përveç përgjigjeve nga kjo skuadër nga korriku e deri më sot, ka qenë një vorbull e gjatë emocionesh”.

“Tani kemi edhe dy ndeshje të tjera në Serie A për të luajtur dhe duam ta mbyllim sezonin sa më mirë. Është gjithashtu e drejtë që ne i shijojmë këto momente, kishte një dekadë që kur fituam Kupën e Italisë ose Superkupën, kështu që jam i lumtur për klubin, këta djem të mrekullueshëm dhe tifozët që na qëndruan pranë nga fillimi në fund”.

Ky është trofeu i tetë i Interit në Kupën e Italisë, i pari që nga sezoni 2010-11, pasi mundi edhe Juven gjatë kohës shtesë në Superkupën e Italisë. Sa i përket Inzaghit, ai tashmë ka fituar Kupën e Italisë në sezonin 2018/19 në krye të Lazios.

“Jam jashtëzakonisht i lumtur që ndaj këtë trofe, për të cilin më interesonte shumë, me stafin tim që më ka ndihmuar që nga gushti të përgatitem për tre ndeshje në javë”.

“Ne mundëm Liverpoolin në Ligën e Kampionëve, mendoj se jemi e vetmja skuadër që i mundëm në vitin 2022. Donim të jepnim gjithçka në atë ndeshje të raundit të 16-të, na kushtoi disa pikë në Serie A dhe krijoi probleme, por ne kemi nuk ka keqardhje”.

“Ishte ndeshja jonë e 50-të e sezonit, nuk mund të kërkoja më shumë nga djemtë e mi. Jam shumë i lumtur, është e drejtë ta shijojmë këtë trofe me të gjithë tifozët tanë”, përfundoi trajneri i Interit. 

escort mersin - izmir escort